Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizare firma plasare forte de munca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizare firma plasare forte de munca

BUNA ZIUA!
DETIN UN SRL SI AS DORI SA DESCHID UN BIROU PENTRU PLASAREA FORTEI DE MUNCA IN TARA DAR SI IN STRAINATATE.
MA INTERESEAZA CE AUTORIZATII IMI TREBUIESC (CUMVA DE LA MINISTERUL MUNCII?)
VA MULTUMESC!
Conf art 5 Lg 156/2000 pe teritoriul României pot desfăşura, în condiţiile prezentei legi, activităţi de mediere a angajării cetăţenilor români în străinătate societăţile comerciale constituite în temeiul Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv filialele societăţilor comerciale străine, înfiinţate în România potrivit art. 42 şi 44 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, care au ca activitate principală "Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă" cod CAEN - 7810, denumite în continuare agenţi de ocupare a forţei de muncă.
Conf art 8 Lg 156/2000 agenţii de ocupare a forţei de muncă pot desfăşura activitatea de mediere a angajării cetăţenilor români în străinătate dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) dispun de spaţiul şi de dotările necesare pentru buna desfăşurare a activităţii, aşa cum acestea vor fi precizate în metodologia de aplicare a prezentei legi;
b) au încadrat în muncă personal cu experienţă în domeniul forţei de muncă;
c) au organizat o bancă de date care să cuprindă ofertele şi solicitările de locuri de muncă în străinătate, informaţii referitoare la condiţiile de ocupare a acestora şi la calificările şi aptitudinile solicitanţilor aflaţi în evidenţa lor;
d) au încheiat cu persoane juridice, persoane fizice şi organizaţii patronale din străinătate, după caz, contracte care conţin oferte ferme de locuri de muncă;
e) sunt înregistraţi la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază îşi au sediul.

va multumesc foarte mult!
la ITM Valcea m-a intrebat ce vreau sa fac : mediere sau intermediere.
nu stiu care este diferenta.
va multumesc!
Dpdv al codului CAEN nu exista nici o diferenta. Puteti practica ambele servicii.
Prin activitatea de mediere plasati cetateanul roman direct la angajatorul strain cu care dvs aveti incheiat un contract de prestari servicii.
Prin activitatea de intermediere puneti in contact cetateanul roman cu o societate similara dvs din strainatate, care la randul ei are incheiat contractul de prestari servicii direct cu angajatorul strain.

Ambele activitati, presupun conf art 7 alin 1 HG 384/2001:
a) constituirea unei bănci de date privind solicitantii de locuri de munca şi ofertele de locuri de munca în străinătate;
b) identificarea locurilor de munca oferite de angajatori, persoane juridice sau persoane fizice din străinătate, ori de parteneri de mediere străini;
c) publicarea locurilor de munca şi a condiţiilor de ocupare a acestora;
d) preselecţia sau, după caz, selecţia candidaţilor, corespunzător cerinţelor locurilor de munca oferite şi în concordanta cu pregătirea, aptitudinile şi interesele acestora;
e) întreprinderea demersurilor pentru angajarea persoanelor selectate pe locurile de munca oferite.
Florin Cioca, Consilier juridic
va multumesc!