Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Situatia contractelor de munca la o firma in insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Situatia contractelor de munca la o firma in insolventa

Buna ziua
Firma la care lucrez de 5 ani se afla in insolventa de la 1 ianuarie 2015.
Cat pot sa mai sper ca pot lucra in aceasta firma?
Avand in vedere ca inca va desfasurati activitatea in cadrul societatii comerciale presupun ca aceasta se afla in reorganizare. In aceste conditii, societatea isi va desfasura activitatea in baza unui plan de reorganizare prin care se stabilesc masurile necesare in vederea ajutarii societatii de a depasi dificultatile de ordin financiar. Indeplinirea acestor masuri este supravegheata de un administrator judiciar (practician in insolventa).Cu alte cuvinte, societatea functioneaza dar cu anumite restrictii iar scopul planului de reorganizare este de a remedia situatia economica a societatii in sensul de a gasi o modalitate de a-si onora datoriile ori plata acestora nu este posibila fara angajati din punctul meu de vedere!
Puteti lucra pana la inchiderea procedurii de insolventa sau si dupa aceasta , totul este in functie de decizia luata de judecatorul sindic.