Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Procedura insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Procedura insolventei

Am o societate in insolventa si as vrea sa stiu daca o alta firma poate prelua societatea si in ce conditii.Este cineva interesat de preluarea activelor si pasivelor.
Va multumesc.
In situatia in care nu s-a inchis inca procedura insolventei, este posibila fuziunea, cu acordul creditorilor si a unei hotariri de inchidere a procedurii data de judecatorul sindic. In urma fuziunii, datoriile societatii absorbite trec la societatea absorbanta. Daca societatea absorbita este cea in insolventa, creditorii ar putea fi usor convinsi sa fie de acord cu fuziunea, intrucat se presupune ca societatea absorbanta le va plati integral datoriile. Invers, daca societatea absorbanta este cea in insolventa, fuziunea ar fi greu de acceptat de creditorii societatii in insolventa care ar fi greu de convins, pentru ca ar intra in concurs cu creditorii societatii absorbite. In oricare din variante, la formalitatile fuziunii obisnuite se aplica si formalitatile insolventei. In caz de reorganizare judiciara exista chiar un text la art. 95 in Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei in care se arata ca fuziunea sau divizarea reprezinta una din modalitatile de realizare a planului de reorganizare. Este un demers complex pe care daca doriti sa-l realizati va recomand sa aveti alaturi un practician in insolventa care sa fie si avocat.
Va multumesc mult.
daca sunteti in insolventa nu puteti fce nimic, nimeni nu preia firma