Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TVA 5%
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TVA 5%

Am procurat un apartament in constanta si am platit 5% TVA. Acum vreau sa-l vand si sa procur un ap. in Bucuresti. Mai pot profita de 5% sau trebuie sa platesc 19% TVA?
Potrivit art. 140 alin. 2 indice 1 litera c), "orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, respectiv:

1. în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deţinut şi să nu deţină nicio locuinţă în proprietate pe care au achiziţionat-o cu cota de 5%;

2. în cazul familiilor, soţul sau soţia să nu fi deţinut şi să nu deţină, fiecare sau împreună, nicio locuinţă în proprietate pe care a/au achiziţionat-o cu cota de 5%;".

Din formularea prevederii de mai sus, rezulta ca nu veti putea achizitiona tot dvs. o locuinta in cadrul politicii sociale, intrucat ati detinut/veti fi detinut o astfel de locuinta.
Alina Badea, Avocat