Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara societate neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara societate neplatitoare de TVA

O intreprindere individuala neplatitoare de TVA a efectuat o achizitie intracomunitara (legume), iar pe invoice furnizorul a trecut la TVA valoarea 0. Am doua intrebari:
1. Este obligata intreprinderea individuala la plata TVA in Romania?
2. Ce declaratie trebuie sa depuna in legatura cu achizitia intracomunitara?
Multumesc.
1. Nu, intreprinderea fiind neplatitoare de TVA.
2. Declaratia 390 se depune doar de platitorii de TVA.