Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA SRL din Romania depoziteaza marfuri in Slovacia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

SRL din Romania depoziteaza marfuri in Slovacia

Descrierea situatiei :
O societate infiintata in Romania,cu sediul in Romania, inregistrata in scopuri de TVA doar in Romania inchirieaza un depozit in Slovacia, unde va depozita pe termen scurt bunurile achizitionate din Ungaria, care ulterior vor fi revandute catre clienti PJ din Croatia
Intrebari :
1. Este obligata societatea din Romania sa se inregistreze in scopuri de TVA in Slovacia ?
2. Cum se declara in D390(daca se declara) achizitiile intracomunitare de bunuri de catre firma din Romania,avand in vedere ca bunurile nu intra pe teritoriul Romaniei, ci sunt depozitate in Slovacia?
3. Cum se declara in D390 livrarile intracomunitare ,efectuate de entitatea din Romania din depozitul in Slovacia, catre clientii din Croatia( cu cod valid de TVA din Croatia)?

Va multumesc.
daca toti cei 3 parteneri au coduri valide de tva in roi firma din RO efectueaza o operatiune triunghiulara
daca unul nu este apar probleme
depinde cine nu este platitor...