Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curatela Parinte bolnav dementa senila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curatela Parinte bolnav dementa senila

Buna ziua,
Am o rugaminte fierbinte catre Dumneavoastra, sa ma indrumati sa obtin curatela mamei mele bolnava de dementa senila si nevazatoare, ambele diagnostice sunt insotite de certificate medicale, pentru diagmnosticul de nevaztor are certificat de handicap.
Din anul 2013 am depus actele cerute pentru obtinerea curatelei iar instanta imi respinge cererile ca nefondate.
Am spus ca cererea am demarat-o in 2013, instanta propunand termene lungi cu timpi pierduti pe care nu-i mai pot tolera, deoarece mama are nevoie urgenta de institutionalizare, ceea ce nu pot face din lipsa acestei curatele Procedura obtinerii curatelei fiind transferata din sarcina serviciilor de asistenta sociala ale primariilor in sarcina Tribunalelor, instanta Minori si familie.
Ultima respingere este datata azi, a fost respins apelul ca fiind nefondat. (???!!!)
Va multumesc anticipat pentru ajutor,
Broker_star, utilizator
Pentru ce motiv vi se resping cererile? Care este motivarea instantei?Ati formulat cerere de punere sub interdictie si instituire tutela sau ce anume ati solicitat mai exact?
Aceasta este o alta povara a acestui sisistem denumit "justitie", trebuie sa astept cel putin 30 de zile,( nu a fost niciodata mai devreme), sa-mi parvina motivatia, ultima "aventura" a durat doua luni.
Iata cum am formulat eu, cel mai important pasaj din cerere:
"In sustinerea cererii noastre formulam urmatoarele MOTIVE:
MOTIVUL I. N.N in varsta de .. de ani sufera de Dementa mixta conform
Referatului Justificativ pe care il anexam.
MOTIVUL II. NN sufera de Degenerescenta maculara senila, handicap PERMANENT, GRAV , cu indemnizatie de insotitor, dupa cum reiese din Certificatul de incadrare in grad de handicap nr......, document de asemenea anexat la dosarul cauzei. Capacitatea vizuala este redusa, vede la mai putin de 30 de centimetri si distinge cu dificultate figurile.
MOTIVUL III NN din cauza bolilor cronice Coxartroza gr IIIIV, Gonartroza gr. III-IV, Discopatie L4-L5, L5-S1 se deplaseaza cu greutate si doar pe distante scurte de cativa metri.
Acestea sunt motivele pentru care cerem casarea sentintei pronuntata de instanta, SENTINTA este lipsită de capacitate de exerciţiu, astfel încât se impune numirea subsemnatului ND drept curator general."
Eu ma refereream la ce anume ati solicitat instantei, cum suna capetele de cerere, nu cum ati motivat
Ati solicitat punerea sub interdictie?
Nu, nu am solicitat punerea sub interdictie.
M-am inspirat din modelele si spetele de pe net.
"...impotriva Sentintei Civile pronuntata la data de ...de catre Judecatoria B, in
dosarul nr.... avand ca obiect curatela formulata de subsemnatul, in contradictoriu cu
intimata ...., domiciliata in ......
In temeiul art. 488 (NCC) va solicitam sa admiteti recursul declarat de subscrisa, sa casati in
intregime hotararea atacata si pe cale de consecinta, rejudecarea cauzei pe fond si sa admiteti
actiunea subscrisei prin care am solicitat instanţei conform Articolul 178 lit. a, NCC, să dispună pe
cale de urgenţă instituirea curatelei generale faţă de numita ..., cu consecinţa numirii
subsemnatului .... drept curator general, in contradictoriu cu partea intimata ......"
Si finalul arata asa:
"Acestea sunt motivele pentru care cerem casarea sentintei pronuntata de instanta, .... este lipsită de capacitate de exerciţiu, astfel încât se impune numirea subsemnatului ....drept curator general.
În temeiul art. 223 Cod proc. civ., vă solicităm judecarea cauzei în lipsa noastră."
M-am documentat inainte de a compune cererile. Am inteles ca o speta nu seamana cu alta. In intelegerea pe care am manifestat-o fata de aspectul juritic al documentului solicitat instantei, am crezut ca asa trebuie compus.
Am avut de ales sa platesc lunar o femeiei cu 1000 roni sa o ingrijeasca sau sa platesc onorariul de 1000 roni unui avocat pentru asistenta.
Multumesc pentru ajutor!
trebuie sa cereti punerea sub interdictie
in cadrul acestei proceduri se va face o expertiza medico-legala pentru a se constata starea de sanatate a mamei
Nu intotdeauna modelele de pe internet sunt indeajuns pentru un proces