Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Produse finite protocol
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Produse finite protocol

Buna ziua,
La o societate nou infintata cu activitate de productie Patiserie oferirea de produse gratis pentru cunoasterea acestora, la scaderea acestora din gestiune am efectuat inregistrarea 623=345.
Intrebarea este daca exista o limita in acest caz, valoarea ce urmeaza a fi scazuta nu este mare 106 Ron.
Mulumesc
Codul fiscal, art.21, alin.3 litera a prevede urmatoarele:

"a) cheltuielile de protocol în limita unei cote de 2% aplicată asupra diferenţei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile şi totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decât cheltuielile de protocol şi cheltuielile cu impozitul pe profit;"

Normele de aplicare ale ART. 21 al.3 a), la punctul 33, stipuleaza ca:

"33. Baza de calcul la care se aplică cota de 2% o reprezintă diferenţa dintre totalul veniturilor şi cheltuielile înregistrate conform reglementărilor contabile, la care se efectuează ajustările fiscale. Astfel, din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent şi amânat, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile. În cadrul cheltuielilor de protocol, la calculul profitului impozabil, se includ şi cheltuielile înregistrate cu taxa pe valoarea adăugată colectată potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal, pentru cadourile oferite de contribuabil, cu valoare egală sau mai mare de 100 lei."

adolfinapop a scris:

Codul fiscal, art.21, alin.3 litera a prevede urmatoarele:

"a) cheltuielile de protocol în limita unei cote de 2% aplicată asupra diferenţei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile şi totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decât cheltuielile de protocol şi cheltuielile cu impozitul pe profit;"

Normele de aplicare ale ART. 21 al.3 a), la punctul 33, stipuleaza ca:

"33. Baza de calcul la care se aplică cota de 2% o reprezintă diferenţa dintre totalul veniturilor şi cheltuielile înregistrate conform reglementărilor contabile, la care se efectuează ajustările fiscale. Astfel, din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent şi amânat, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile. În cadrul cheltuielilor de protocol, la calculul profitului impozabil, se includ şi cheltuielile înregistrate cu taxa pe valoarea adăugată colectată potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal, pentru cadourile oferite de contribuabil, cu valoare egală sau mai mare de 100 lei."

Multumesc pentru raspuns
Inca nu sunt lamurita, firma a oferit produse gratis in primele zile a inceperii activitatii pentru cunoasterea produselor, venituri nu avea.
In acest caz cum procedez?