Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de risc maternal/Inchidere puntc de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de risc maternal/Inchidere puntc de lucru

Buna ziua! Sunt angajata iar acum ma aflu in concediu medical intrucat sunt insarcinata (3 luni jum.) si starea de sanatate nu-mi permite sa merg la munca. La sfarsitul lunii august trebuie sa intru in risc maternal. Este posibil ca punctul de lucru unde sunt angajata sa se inchida. Intrebarile mele sunt:
1.Ce se va intampla daca punctul de lucru se inchide si eu ma voi afla in una din situatiile urmatoare:
1.voi fi in concediu medical
2.voi fi in concediu de risc maternal
3.voi fi in concediu de maternitate
4.voi fi in concediu de cresterea copilului
Ma va dezavantaja intr-un fel?
Multumesc frumos!
1. Art.60 c.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
....
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
....
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

2. OUG 96/2003
Art. 21

(1)Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
b)salariatei care se află în concediu de risc maternal;
c)salariatei care se află în concediu de maternitate;
d)salariatei care se află în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârstă de până la 3 ani;
....
(2)Interdicţia prevăzută la alin. (1) lit. b) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea salariatei în unitate.

(3)Dispoziţiile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

3. Astfel, pe durata concediilor medicale mentionate de dvs nu puteti fi concediata decat pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

4. Daca se va ajunge la concedierea dvs, atunci aveti posibilitatea sa contestati in instanta decizia de concediere.