avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate

va rog sa-mi dati un sfat - daca ocup o functie de conducere este legal ca sora mea geamana sa-mi fie direct subordonata?
va multumesc pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 20:50, 14 Iulie 2009
In mediul privat sau public?
public
veselie a scris:

va rog sa-mi dati un sfat - daca ocup o functie de conducere este legal ca sora mea geamana sa-mi fie direct subordonata?


Potrivit art. 95, alin. (1) din Legea nr. 161/2003, raporturile ierarhice directe nu sunt permise intre soti si rude de gradul I. Sora dvs. este ruda de gradul II cu dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
:offtopic: Va rog sa imi satisfaceti o curiozitate: de ce ati specificat ca e sora geamana?
pakos a scris:

:offtopic: Va rog sa imi satisfaceti o curiozitate: de ce ati specificat ca e sora geamana?


:offtopic: Interventie moderator
Nu cred ca-si are rostul aceasta intrebare ? ... Forumul Avocatnet este dedicat discutiilor pe teme juridice.

Alte discuții în legătură

Incompatibilitati functionari publici lora64 lora64 Imi puteti spune va rog daca in cazul in care in subordonarea directa unui sef serviciu (numit temporar pe o functie publica de conducere, 6 luni) se afla ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate nelu_duleant_ro nelu_duleant_ro la o primarie de comuna sotia primarului poate lucra ca functionar public si pe ce post (vezi toată discuția)
Incompatibilitate functie publica dora dora dora dora Conducatorul unitatii - sot Control preventiv si economist - sotie Familie angajata in aceeasi institutie publica=D> (vezi toată discuția)