Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie amenda rovignieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie amenda rovignieta

Buna ziua. am un proces cu cnadnr . faptele sunt urmatoarele:

in data de 27.10.2010, m-au inregistrat circuland cu autopturismul sotiei fara a avea rovinieta valabila. complet corect, avand doua masini am uitat sa o reinoiesc. mi-au intocmit procesul verbal la data de 25.03.2011, deci in termenul legal de 6 luni de la constatarea contraventiei, dar mi l-au trimis prin posta la data de 23.07.2013 deci la 2 ani si 4 luni de la data intocmirii lui.
am facut plangere contaventionala impotriva procesului verbal aratand articoleleart 13 alin 1 din OG nr 2/2001 si art 14 alineat 1 din OG nr 2/2001, precum si art 26 alineat 3 din OG nr 2/2001.
mi-a venit acasa la sfarsitul anului trecut de la judecatorie o hartie„„ comunicare adresa„„ in care mi se solicita sa aduc in termen de 10 zile dovezi. am depus procesul verbal, copie dupa instiintarea lor fiind datata cu 2 ani si 4 luni dupa procesul verbal si copie dupa plicul in care au venit in care se vede data postei ca fiind cu 2 ani si 4 luni dupa intocmirea procesului verbal.
astazi mi-a venit prin posta de la judecatorie probabil actele depuse de cnadnr care cuprind urmatoarele: o INTAMPINARE prin care solicita sa respinga exceptia prescriptiei aplicarii sanctiunii cu amenda din urmatoarele motive:motivul invocat este doar art 13 alineat 1 din OG nr 2/2001 unde scrie ca procesul a fost intocmit corect in termen de 6 luni, dar nu scrie nimic despre celelalte doua articole in care scir e ca procesul verbal trebuie adus la cunostiinta in termen de 30 de zile de la data intocmirii sale adica art 14 alineat 1 care zice ca: executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii si nici de art 26 alin 3 din OG nr 2/2001 care zice ca: „„in cazul in care contravenientul nu este prezent sau , desi prezent, refuza sa semneze procesul verbal, comunicarea acestuia , precum si a instiintarii de plata se face de catre agentul constatator in termen de cel mult o luna de la data incheierii. eu am adus aceste articole in apararea mea cand am facut plangerea contraventionala.
trebuie sa mai depun ceva la dosar in conditiile astea? ei spun doar ca art 13 alineat 1 a fost corect, in intampinarea depusa , dar nu spun nimic de celelalte 2 articole aduse de mine in apararea mea.
un sfat mi-ar fi de mare ajutor, mai ales ca sunt novice. tot ce am facut pana acum a fost doar din ce am studiat pe net. Multumesc
numarul de dosar este 9968/94/2013

later edit: rovignieta a fost cumparata la 2-3 zile dupa inregistrarea cnadnr, cand din intamplare am verificat actele masinii sotiei pentru ca expira ITP-ul. eu nu am stiut vreo clipa timp de 2 ani ca fusesem inregistrat fara rovignieta, de la data inregistrarii am mai avut doua rovigniete platite, fiind un conducator de buna credinta.
Sylvian2010, utilizator
Ati studiat foarte bine.

Studiati si invocati in raspunsul la intampinare si Decizia nr. 6/2015 din 16/02/2015 a ICCJ data in RIL si publicata in MO Partea I nr. 199 din 25/03/2015

”ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE

În numele legii

D E C I D E:

Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului şi, în consecinţă, stabileşte că:

În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 17 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, raportate la dispoziţiile art. 4 pct. 1-4 şi art. 7 din Legea nr. 455/2001 privind semnătura electronică, republicată, procesele-verbale de constatare şi sancţionare a contravenţiilor, prevăzute de art. 8 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare, încheiate potrivit art. 9 alin. (1) lit. a), alin. (2) şi (3) din acest act normativ, transmise persoanelor sancţionate contravenţional pe suport hârtie, sunt lovite de nulitate absolută în lipsa semnăturii olografe a agentului constatator.

Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 16 februarie 2015. ”
Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat, Avocat
in procesul verbal de constatare a contraventiei trimis catre mine apare scris mai mic in final fraza urmatoare

Acest document a fost generat si semnat electronic conform prevederilor legii 455/2001 si a HG 1259/2001 de catre NUME PRENUME.(aici e trecut numele agentului care l-a intocmit)

jos de tot are o stampila in care scrie:
CONFORM CU ORIGINALUL
Nume si prenume............... unde apare ceva scris ilizibil cu pixul ( in nici un caz nu e numele agentului)
semnatura ................. unde apare o semnatura scrisa cu pixul

o fi asta semnatura olografa?

si sa inteleg ca eu trebuie sa merg la judecatorie si sa formulez raspuns la intampinare acum?
exista ceva tipizat, sau un model de raspuns la intampinare? un interval de timp in care trebuie formulat raspunsul la intampinare? Va multumesc anticipat
Sylvian2010, utilizator
Scrie si in cuprins:”generat si semnat electronic”...
Redactati raspunsul la intampinare (nu exista un tipizat) si il depuneti la judecatorie in termen de zece zile de la comunicare, sau il puteti expedia prin posta, fax, ...
multumesc, o sa incerc sa vad ce iese cu raspunsul la intampinare. va tin la curent. intrebam doar daca exista cumva vreun tipar de inceput, o formula tip de adresare.
voi depune personal la judecatorie, intampinarea am primit-o ieri.
Sylvian2010, utilizator
am formulat urmatorul raspuns la intampinare. este in regula asa? maine dimineata merg sa il depun

``JUDECATORIA BUFTEA
DOSAR NR:9968/94/2013

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata xxxxx, cu domiciliul in oras xxx, xxxx jud Ilfov , în calitate de RECLAMANT, în dosarul nr. 9968/94/2013 în contradictoriu cu pârâtul Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania S.A. cu sediul in oras Bucuresti , B-dul Iuliu Maniu nr. 401A, sector 6 , O.P. 76, C.P. 87 , FORMULEZ:

RĂSPUNS LA ÎNTÂMPINARE

prin care solicit să respingeti apararile invocate de pârât prin întâmpinare ca neîntemeiate, pentru urmatoarele motive:
In intampinarea depusa , paratul face referire strict la intocmirea procesului verbal, dar nu spune nimic de obligativitatea de a aduce la cunostinta acest proces verbal in termen de o luna de la data intocmirii sale, obligativitate ce se regaseste in ART. 14 alineat 1 din OG nr 2/2001 care spune cat se poate de clar: ``Art. 14.(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.`` precum si in ART. 26 alineat 3 din OG nr. 2/2001 care spune cat se poate de clar: ``ART 26.(3) În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deşi prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum şi a înştiinţării de plată se face de către agentul constatator în termen de cel mult o lună de la data încheierii.``
Referitor la ART 26 alineat 3 , din proba nr 27 depusa la dosar de catre parat adica ``Proces verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare a procesului verbal de constatare a contraventiei`` care nu mi-a fost adusa la cunostiinta pana acum, reiese ca procedura aducerii la cunostiinta nu s-a facut de catre agentul constatator, ci de catre altcineva, martorul nu are nici numele complet nici date de identificare, mai mult in dreptul localitatii de domiciliu figureaza ``BUC`` care am presupune ca este orasul Bucuresti, deci in orasul Buftea, la domiciliul meu , martor este un cetatean din Buc. fara nume complet si fara date de identificare. In plus , numarul de inregistrare al acestui proces verbal are data de 19.04.2021 !
In apararea mea , datorita faptului ca in procesul verbal de constatare a contraventiei seria R11 nr 0028234/25.03.2011 care mi-a fost trimis prin posta la 2 ani si 4 luni de la intocmirea lui dupa cum se vede clar pe stampilele postei, lipseste semnatura olografa a agentului constatator mai invoc si ``Decizia nr. 6/2015 din 16/02/2015 a ICCJ data in RIL si publicata in MO Partea I nr. 199 din 25/03/2015`` care zice:
”ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
În numele legii

D E C I D E:
Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului şi, în consecinţă, stabileşte că:

În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 17 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, raportate la dispoziţiile art. 4 pct. 1-4 şi art. 7 din Legea nr. 455/2001 privind semnătura electronică, republicată, procesele-verbale de constatare şi sancţionare a contravenţiilor, prevăzute de art. 8 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare, încheiate potrivit art. 9 alin. (1) lit. a), alin. (2) şi (3) din acest act normativ, transmise persoanelor sancţionate contravenţional pe suport hârtie, sunt lovite de nulitate absolută în lipsa semnăturii olografe a agentului constatator.

Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 16 februarie 2015. ”

Avand in vedere cele invocate solicit Instantei sa constate nulitatea Procesului verbal seria R11 nr. 0028234 / 25.03.2011si pe cale de consecinta sa anuleze Procesul verbal contestat.
Solicit judecarea si in lipsa mea a prezentei cauze.
Anexez
- copie dupa plicul in care s-a trimis Procesul verbal
- copie dupa procesul verbal de constatare a contraventiei
- copie dupa procesul verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare a procesului verbal de constatare a contraventiei
- copie dupa INTAMPINARE

DATA 20.04.2015 SEMNATURA``