Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita rovignieta dar am contestatie a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita rovignieta dar am contestatie a procesului anterior executarii

buna ziua. Sotia mea a primit o amenda pe rovinieta. procesul verbal a fost facut in 5 luni de la data constatarii contraventiei dar I-a fost adus la cunostinta dupa 2 ani de la data redactarii lui. am depus plangere contraventionala pentru anularea procesului in august 3013 in termenul legal de 15 zile. avand termen de judecare decembrie 2014. intre timp cnadnr a obtinut in martie 2014 o executare silita pe care cabinetul de executor mi-a adus-o la cunostiinta astazi 28 august 2014.
pot face executare silita atat timp cat contestatia procesului de contraventie nu este judecata? trebuie sa fac demersuri si im[otriva deciziei de executare silita?

rezumand : ei au o executare silita la 8 luni dupa ce eu am depus plangerea pentru anularea procesului de contraventie care inca nu s-a judecat.
Va multumesc anticipat
am depus plangere contraventionala pentru anularea procesului in august 3013

Glumind,este cam greu de crezut ca in 2014 deja ati redactat plangere contraventionala pentru anularea procesului in august 3013

Faceti dovada executorului judecatoresc ca dv in termen legal de la comunicare ati formulat plangere contraventionala impotriva PV
Eventual formulati contestatie la executare motivand cu plangerea contraventionala aflata pe rolul instantei de judecata
faptic. cnadnr au constatat o contraventie in octombrie 2010. au facut process verbal in martie 2011 si mi l-au trimis in august 2013. la 2 zile dupa primirea lui, in august 2013 am depus plangere contraventionala pt anularea procesului la judecatoria buftea. deci tot in august 2013. mi-au dat termen de judecata decembrie 2014. intre timp cnadnr au depus la judecatoria sector 1 bucuresti pentru executare silita in februatie 2014, si instant s-a pronuntat in martie 2014. axi mi-a venit instiintare de la cabinetul de avocati sau executori ca sa ne prezentem la ei pt rezolvare. adica in august 2014. repet eu avand depusa contestatie in termen legal inca din 2013 august. cu termen in decembrie 2014.
cum procedez? ma duc cu dovada inregistrarii contestatiei de la judecatoria buftea? eu avand domiciliul in buftea. sau fac si contestatie la executare? si daca da, unde o fac?
multumesc

si multumesc pt errata:)) 3013 era 2013 :))
Sylvian2010, utilizator
Faceti contestatie la executare la judecatoria buftea
multumesc mult pentru sfaturi. acum ma documentez cum sa formulez contestatia :) si ce acte imi mai trebuiesc. multumesc frumos pentru promptitudine
Sylvian2010, utilizator
o ultima intrebare. daca prezit executorului certificat de grefa de la dosarul aflat pe rol nu ar fi suficient? mai e necesara contestatia la executare sau se anuleaza executarea datorita dosarului aflat pe rol ?