Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita rovignieta dar am contestatie a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita rovignieta dar am contestatie a procesului anterior executarii

buna ziua. Sotia mea a primit o amenda pe rovinieta. procesul verbal a fost facut in 5 luni de la data constatarii contraventiei dar I-a fost adus la cunostinta dupa 2 ani de la data redactarii lui. am depus plangere contraventionala pentru anularea procesului in august 3013 in termenul legal de 15 zile. avand termen de judecare decembrie 2014. intre timp cnadnr a obtinut in martie 2014 o executare silita pe care cabinetul de executor mi-a adus-o la cunostiinta astazi 28 august 2014.
pot face executare silita atat timp cat contestatia procesului de contraventie nu este judecata? trebuie sa fac demersuri si im[otriva deciziei de executare silita?

rezumand : ei au o executare silita la 8 luni dupa ce eu am depus plangerea pentru anularea procesului de contraventie care inca nu s-a judecat.
Va multumesc anticipat
Noutati. Cnadnr a facut intampinare. In intampinarea depuse se leaga doar de faptul ca ei au intocmit procesul verbal in termen de 6 luni de la data constatarii contraventiei. Chiar ii atrag atentia in intampinare ''onoratei instante'' ca termenul de 30 de zile la care se face referire e de fapt de 6 luni. Dar termenul de 30 de zile specificat de mine in plangerea contraventionala se refera la faptul ca trebuie sa imi aduca la cunostinta procesul verbal. Ei mi-au trimis procesul verbal la 2 ani si jumatate dupa intocmirea lui. Care ar fi pasul meu urmator? Sa depun din nou actele? Adica copie dupa instiintare in care se vede nr de inregistrare ca fiind la 2 ani dupa intocmire si plicul cu data postei si sa scriu din nou ca doresc anularea procesului vbal in baza acelei legi?
Şedinţe
Ora estimata: 08:30
Complet: C2 Civil am. pr.
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite plângerea contravenţională . Anuleaza procesul verbal de constatare şi sancţionare contravenţională. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicarea hotărârii Pronunţată în şedinţă publică, azi 24.06.2015.
Document: Hotarâre 4304/2015 24.06.2015

dupa 3 amanari a venit si pronuntarea... asteptam sa vedem daca vor face recurs
Lupta, Sylvian2010, nu te lasa!
sper sa nu faca apel, nu au sanse de castig deloc. ms de incurajare. si multumesc pt sfaturi tuturor