Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire de la primarie- cheltuieli de executare desi ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire de la primarie- cheltuieli de executare desi am castigat contestatia

acum 3 ani mi s-a intocmit un proces verbal pentru a plati amende de 120 ron, inregistrat cu nr 1 din 15.06.2010 etc. Atunci am formulat o plangere care mi-a fost admisa definiv si irevocabil. Anul acesta m-am trezit cu o poprire de 20 ron emisa de primarie cu meniunea cheltuieli de executare. Consider nefondata poprirea pentru ca eu am castigat procesul si in cazul acesta ma gandesc ca eu nu trebuie sa le platesc cheltuieli de executare.
Va rog sa ma lamuriti in acest sens.
in mod clar, nu datorati cheltuieli de executare, pentru acel pv de contraventie. Luati legatura cu executorul bugetar si aratati-i ca se afla intr-o eroare.
~ Conținut șters la cerere ~
Trebuia sa faceti contestatie la executare si sa solicitati anularea cheltuielilor. Daca le-ati platit, nu inseamna ca le si datorati.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu, nu era justificata. Plangerea contraventionala suspenda de drept executarea. Functionarul de la ANAF care face acte de executare, desi executarea silita este suspendata de drept, infaptuieste o infractiune de abuz in serviciu. Cu atat mai mult cand pv-ul de contravente este anulat, deci nu exista creanta, fapta este infractiune. Era suficienta notificarea organului de executare in legatura cu acestea si actele de executare ar fi fost anulate.
Sunt sute de mii de pv-uri de contraventie, executorii bugetari sunt putini, se produs astfel de erori, dar asta nu inseamna ca trebuie sa platiti dvs ptr ele.