avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Am 52 ani, o vechime in munca de 33 ani din care 14 la grupa 1 de munca. Intrebare: pot beneficia de pensionare anticipata? din punctul meu de vedere, 33+7=40 ani vechime; 65-7=58 . Deci limita de varsta este de 58 ani din care scazand 5 ani rezulta ca la 53 ani pot iesi la pensie anticipat.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: niccu , utilizator 21:09, 16 August 2022
Limita de varsta 58 de ani.
Pensie anticipata la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Nu inteleg daca cei 5 ani se scad din 65 sau din 58. Eu asa percep (probabil pentru ca asa vreau) ca cei 5 ani se scad din 58, bine-nteles la 43 ani vechime nu 40.
Pensia anticipata sau anticipata partiala se acorda cu 5 ani mai devreme de varsta standard de pensionare (65 - 5 = 60)
1. In cazul dvs. varsta standard de pensionare este de 60 de ani, iar varsta standard redusa de pensionare este de 58 de ani.

2. Pensia anticipata (sau anticipata partiala) se poate acorda cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard de penasionare nu a varstei standard reduse de pensionare.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.
...

Art. 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.
...
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Aprilie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna seara ! Soțul meu are 20 de ani grupa 1 de muncă si vârstă 55 de ani.la cati ani se încadrează să iasă la pensie!

Alte discuții în legătură

Pensionare la 60 ani ? manea_laura manea_laura Buna ziua, Tatal meu vitreg a implinit 60 de ani in luna mai.Are in cartea de munca o vechime de 30 ani,dintre care 20 ani cu grupa a II-a.Nu am reusit ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta boban81 boban81 Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cand pot iesi la pensie?Sunt nascut in 1953 luna 6 am o vechime de 10 ani la grupa 1,11 ani si 11 luni la grupa 2 si 8 ani la ... (vezi toată discuția)