Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Am 52 ani, o vechime in munca de 33 ani din care 14 la grupa 1 de munca. Intrebare: pot beneficia de pensionare anticipata? din punctul meu de vedere, 33+7=40 ani vechime; 65-7=58 . Deci limita de varsta este de 58 ani din care scazand 5 ani rezulta ca la 53 ani pot iesi la pensie anticipat.
Multumesc.
Limita de varsta 58 de ani.
Pensie anticipata la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Nu inteleg daca cei 5 ani se scad din 65 sau din 58. Eu asa percep (probabil pentru ca asa vreau) ca cei 5 ani se scad din 58, bine-nteles la 43 ani vechime nu 40.
Pensia anticipata sau anticipata partiala se acorda cu 5 ani mai devreme de varsta standard de pensionare (65 - 5 = 60)
1. In cazul dvs. varsta standard de pensionare este de 60 de ani, iar varsta standard redusa de pensionare este de 58 de ani.

2. Pensia anticipata (sau anticipata partiala) se poate acorda cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard de penasionare nu a varstei standard reduse de pensionare.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

Art. 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna seara ! Soțul meu are 20 de ani grupa 1 de muncă si vârstă 55 de ani.la cati ani se încadrează să iasă la pensie!