Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte din proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte din proprietate

Detin o cota parte de 33,40% dintr-o propietate ce contine teren+cladiri , alti 2 propietari detin cate 33,30% fiecare . Eu pot inchiria cota mea de 33,40% fara acordul lor ?
Nu, este un act de administrare care presupune acordul unanim al coproprietarilor.
Nu! Va trebui sa faceti iesirea din indiviziune pentru a putea inchiria.
O alta intrebare , daca nu mi se permite accesul in una din cladirire de pe propietare sau daca aceasta este inchisa si unul dintre propietari nu doreste sa imi dea un set de chei pot sparge incuietorile pentru a intra in aceasta ?