Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul stagiu realizat pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul stagiu realizat pentru pensie

1sant nascuta in 23.03.1951
2.Perioada 1970 - 1975 am urmat facultatea la zi(5 ani)
3. Perioada 17.07.1975 - 26.04.1993 am statut de angajat cu contract de munca
4.Perioada 26.04.1993 - 14.01.1994 am statut de somer
5.Perioada 15.10.1994 - 01.04.2009 am statut de angajat cu contract de munca

Doresc sa aflu (ani,luni,zile) cat este:

a) stagiul complet de cotizare
b) total stagiu de cotizare realizat
c) stagiul asimilat
d) stagiul realizat peste stagiul asimilat

multumesc anticipat !!
1. Pe baza datelor date de dvs. am calculat:
- stagiul de cotizare = 32 ani, 2 luni, 25 zile.
- perioade asimilate stagiului de cotizare = 5 ani, 8 luni, 18 zile (din care 5 ani = facultatea).
- total stagiu de cotizare = 37 ani, 11 luni, 13 zile.

2. Deoarece sunteti nascuta in martie 1951 puteti solicita inscrierea la pensie pentru limita de varsta la 58 ani si 8 luni (in noiembrie 2009) cu un stagiu complet de cotizare de 27 ani si 4 luni.
3. Perioadele asimilate stagiului de cotizare se iau in calcul numai pentru pensia de limita de varsta.
4. Nu puteti iesi la pensie anticipata deoarece nu aveti mai mult de 10 ani peste stagiul complet de cotizare (32/2/25 fata de 27/4/0).
5. Puteti iesi la pensie anticipata partiala oricand de acum incolo, pana in noiembrie 2009 cand o veti transforma in pensie de limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Acum am rugamintea (ca eu nu stiu) ptr.fiecare informatie (de la punctele a,b,c,d) ce zile se iau in calcul? conform datelor transmise de mine pe care le mai pun inca o data

1 sant nascuta in 23.03.1951 (d-voastra mi-ati raspuns ca as fi nascuta in 1952)

2.Perioada 1970 - 1975 am urmat facultatea la zi(5 ani)- la care din pct. a,b,c,d intra???)

3. Perioada 17.07.1975 - 26.04.1993 am statut de angajat cu contract de munca-la care din pct. a,b,c,d intra???)

4.Perioada 26.04.1993 - 14.01.1994 am statut de somer-la care din pct. a,b,c,d intra???)

5.Perioada 15.01.1994 - 01.04.2009 am statut de angajat cu contract de munca- la care din pct. a,b,c,d intra???)

doresc

a) stagiul complet de cotizare
b) total stagiu de cotizare realizat
c) stagiul asimilat
d) stagiul realizat peste stagiul asimilat

multumesc!
1. Calculul era corect, scrierea nu a fost buna. Am corectat.
2. Perioada de facultate intra la stagiu asimilat perioadei de cotizare.
3. Perioada lucrata cu contract individual de munca intra la stagiu de cotizare realizat.
4. Perioada cat ati fost somer indemnizat intra la stagiu asimilat perioadei de cotizare.
5. Idem, pct.3.
6. Daca citeati cu atentie interventia mea anterioara ati fi putut vedea ca v-am raspuns la toate intrebarile dvs. si chiar si ceva in plus.
7. Stagiul realizat peste stagiul asimilat, nu exista, este inventat de dvs.
8. Stagiul complet de cotizare, asa cum este definit de Legea 19/2000, este perioada de cotizare, in functie de data nasterii, la care puteti iesi la pensie de limita de varsta (la dvs. este de 27 ani si 4 luni).
9. Stagiul asimilat stagiului de cotizare( nu se numeste asa ci perioade asimilate stagiului de cotizare) este format din perioada de somaj indemnizat si cea in care ati urmat cursurile facultatii (la dvs. este de 8 luni si 18 zile + 5 ani).
10. Total stagiu de cotizare realizat este compus din stagiul de cotizare efectiv (32/2/25) perioadele asimilate stagiului de cotizare (5/8/18) si face 37 ani, 11 luni si 13 zile.
11. Daca recititi raspunsul meu anterior veti gasi acolo toate datele cerute.
12. Pentru ca ati revenit cu aceleasi intrebari (desi primiserati raspunsurile) ma face sa cred ca nu am inteles nici acum ce intrebare ati vrut de sa puneti. Ce doriti de fapt? Credeam ca doriti sa stiti cand va puteti pensiona. Daca doriti definirea de termeni, va rog sa cititi Legea 19/2000 care este modificata (si niciodata republicata) de circa 60 de acte normative.
13. Va recomand sa intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti gasi acolo o lectura de specialitate care va va satisface pretentiile.
Sper ca am fost pe placul dvs. cu raspunsurile!
Zile bune!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc mult si scuze .
Buna ziua ,

Stagiul minim de cotizare este de 15 ani ?
Daca o persoana are stagiul minim de cotizare (15 ani ) si stagiul complet ar fi 30 ani (? ) aceasta inseamna ca va primi o pensie de doar 50% din cat s-ar fi cuvenit daca avea stagiul complet sau nu ?