Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie - calculare corecta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie - calculare corecta

Va rog ajutat-ma cu cateva raspunsuri de specialisti, cu trimitere la Legile valabile pentru chestiunile expuse :
1. Concediile medicale se trec la anii de pensie, la fel ca si anii lucrati in mod normal ?

2. Concediile fara plata se scad din anii de pensie ? Adica daca am avut in 5 ani 5 luni fara plata pentru studii, aceste cinci luni se scad din totalul anilor lucrati ?

3. Cine si cum trebuie mentionat pentru calcularea pensiei ca am avut 4 ore pentru cresterea copiilor, conform legii de dinainte de 1989. Am lucrat astfel 6 ani de zile.
Acesti ani lucrati cu jumatate de norma pentru cresterea copiilor pana la varsta de 7 ani trebuie considerati ani intregi si nu cu 4 ore lucrate.
Institutia ar fi trebuit ca pe langa prezentarea datelor din carnetul de munca sa specifice pe undeva ca acesti ani trebuie considerati intregi in calcularea pensiei ?
Chiar sunt intrebariatat de grele, nimeni nu citeste si nu poate raspunde ?
Invatati-ma ce trebuie facut in acest caz.
Stiu, stiu ... regulile Avocat Net ... dar eu astept totusi raspuns.
Se poate ?
Va multumesc.
Ristina:
- Daca nu primiti raspuns nu trebuie sa va suparati, cauzele pot fi mai multe: nimeni nu stie raspunsul, nu s-a citit inca intrebarea, consultantii nu au intrat inca pe forum etc.
- Asa ca ar fi bine sa aveti rabdare ca veti primi, pana la urma, raspunsuri la intrebarile dvs.
- Cei care raspund la intrebari o fac benevol, nu sunt platiti pentru aceasta, si o fac in timpul lor liber.

1. Perioadele de concedii medicale sunt stagii de cotizare la pensie deoarece din indemnizatie se retine si vireaza contributia pentru pensie.

2. Concediile fara plata nu sunt stagii de cotizare la pensie deoarece pe perioada lor nu s-a platit contributia pentru pensie.

3. Din Legea 10/1972 (fostul Cod al muncii, valabil pana la 28 februarie 2003) spune:

Art. 158
Femeile care au copii in varsta de pana la 6 ani, pe care ii ingrijesc, pot lucra cu 1/2 norma, daca nu beneficiaza de crese sau camine; timpul cat au fost incadrate in aceste conditii se considera, la calculul vechimii in munca, timp lucrat cu o norma intreaga.

4. Din Legea 3/1977 (fosta lege a pensiilor, valabila pana la 31 martie 2001):

Art. 20

(6) Perioada in care o femeie a fost incadrata, cu program redus, potrivit legii, pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 6 ani, se socoteste ca timp integral.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc mult de rapuns.
Stiu ca dvs. ati mai facut-o si altadata, la diverse subiecte, pentru multe persoane disperate care intreaba aici.
Va felicit si va multumim.

Mai am o intrebare la care nu gasesc raspuns pe nicaieri.

Spune Legea pe care o citati ca :
" ...Femeile care au copii in varsta de pana la 6 ani, pe care ii ingrijesc, pot lucra cu 1/2 norma ..."

Intrebare :
Daca un copil a implinit 6 ani in luna mai, sa zicem si a fost dat la scoala in acel an, dar la 6 ani si 4 luni, este valabila legea pana cand copilul a intrat la scoala sau cum a implinit 6 ani, norma trebuia intregita ?
Este stipulat acest aspect in vreun articol de lege ?

Multumesc din nou,
Cristina
1. Asta nu mai stiu cum se rezolva.

2. Puteti intreba la Casa Nationala de Pensii Publice, pe e-mail, la: petitii.sesizari@cnpas.org