Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se aplica sanctiuni daca nu am recuperat concediile ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se aplica sanctiuni daca nu am recuperat concediile medicale de la Casa de Sanatate?

Ce e de facut daca nu am solicitat in termen recuperarea concediilor medicale? Se aplica sanctiuni (si unde sunt mentionate acestea) pentru nerecuperarea sumelor aferente concediilor medicale de la Casa de Sanatate? Lucrez la o unitate de invatamant de stat.
Nu exista sanctiuni legale pentru asa ceva, insa angajatorul poate angaja raspunderea patrimoniala si disciplinara a salariatului vinovat pentru o astfel de situatie.

Din Codul Muncii:
art.253
..
(3) Angajatorul care a platit despagubirea isi va recupera suma aferenta de la salariatul vinovat de producerea pagubei, in conditiile art. 254 si urmatoarele.

art.254
(1) Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.

Art. 247
(1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
freeelis a scris:

Nu exista sanctiuni legale pentru asa ceva, insa angajatorul poate angaja raspunderea patrimoniala si disciplinara a salariatului vinovat pentru o astfel de situatie.

Din Codul Muncii:
art.253
..
(3) Angajatorul care a platit despagubirea isi va recupera suma aferenta de la salariatul vinovat de producerea pagubei, in conditiile art. 254 si urmatoarele.

art.254
(1) Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.

Art. 247
(1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

Multumesc pentru raspuns!
Revin cu alta intrebare:
In acest caz, angajatorul poate fi sanctionat de catre Curtea de Conturi pentru nerecuperarea sumei?
In nota de constatare se mentioneaza incalcarea Ordonantei de Urgenta 158/2005 si a Ordinului nr. 60/2006. Am citit aceste reglementari dar nu reiese obligativitatea recuperarii si nici nu sunt prevazute sanctiuni pentru angajator.
danielaluchian, utilizator
Curtea de conturi verifica numai institutiile de stat nu si firmele private.
lucrez la o scoala de stat
Atunci se poate sa fiti verificati de Curtea de conturi si sa trebuiasca sa recuperati banii de la persoana care nu a cerut acesti bani la timp.