avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se aplica sanctiuni daca nu am recuperat concediile ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se aplica sanctiuni daca nu am recuperat concediile medicale de la Casa de Sanatate?

Ce e de facut daca nu am solicitat in termen recuperarea concediilor medicale? Se aplica sanctiuni (si unde sunt mentionate acestea) pentru nerecuperarea sumelor aferente concediilor medicale de la Casa de Sanatate? Lucrez la o unitate de invatamant de stat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:43, 20 Aprilie 2015
@ danielaluchian

Curtea de Conturi nu sanctioneaza , ci poate decide imputarea sumelor respective conducerii unitatii de invatamant.
freeelis a scris:

@ danielaluchian

Curtea de Conturi nu sanctioneaza , ci poate decide imputarea sumelor respective conducerii unitatii de invatamant.

Ma scuzati! Enuntul meu nu a fost formulat corect si nici termenii folositi.
Oricum, daca mi se imputa sumele e "tragic" . Speram sa gasesc o portita:(

Daca dvs erati persoana care trebuia sa depuna la CJAS dosarul de recuperare a sumelor respective, atunci asa cum am mai spus anterior, exista posibilitatea sa se angajeze raspunderea patrimoniala , dar si cea disciplinara a dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspundere disciplinara si raspundere patrimoniala ContSters314199 ContSters314199 Daca un salariat nu si-a indeplinit atributiile de serviciu, iar societatea a fost amendata din acest motiv, putem actiona asupra salariatului si cu cercetare ... (vezi toată discuția)
Amenda itm livacos livacos amenda ITM poate fi imputata salariatului? (vezi toată discuția)
Imputare amenda contraventionala conducatorului unitatii NINAIRINA NINAIRINA Buna ziua! Amenda care a venit pe institutie, avînd o valoare foarte mare se imputa conducatorului de unitate? Daca da,care sunt etapele? Precizez ca a fost ... (vezi toată discuția)