Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se aplica sanctiuni daca nu am recuperat concediile ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se aplica sanctiuni daca nu am recuperat concediile medicale de la Casa de Sanatate?

Ce e de facut daca nu am solicitat in termen recuperarea concediilor medicale? Se aplica sanctiuni (si unde sunt mentionate acestea) pentru nerecuperarea sumelor aferente concediilor medicale de la Casa de Sanatate? Lucrez la o unitate de invatamant de stat.
@ danielaluchian

Curtea de Conturi nu sanctioneaza , ci poate decide imputarea sumelor respective conducerii unitatii de invatamant.
freeelis a scris:

@ danielaluchian

Curtea de Conturi nu sanctioneaza , ci poate decide imputarea sumelor respective conducerii unitatii de invatamant.

Ma scuzati! Enuntul meu nu a fost formulat corect si nici termenii folositi.
Oricum, daca mi se imputa sumele e "tragic" . Speram sa gasesc o portita:(

Daca dvs erati persoana care trebuia sa depuna la CJAS dosarul de recuperare a sumelor respective, atunci asa cum am mai spus anterior, exista posibilitatea sa se angajeze raspunderea patrimoniala , dar si cea disciplinara a dvs.