avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum procedam cu programul de vizitare a minorului?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum procedam cu programul de vizitare a minorului?

Buna ziua,
vin si eu cu cateva intrebari la care sper sa va ajutati sa gasesc raspuns.

Am terminat divortul in decembrie 2014, programul de vizitare este urmatorul: 2 weekenduri pe luna, o saptamana in luna iunie si una in luna august, in anul cu sot 4 zile de Paste si in anul fara sot 4 zile de Craciun. Precizez ca fetita are 3 ani si 8 luni.

Intrebarile si nelamurile mele sunt urmatoarele:

1. Copilul nu vrea sa mearga la el, se mai intampla uneori sa ma sune tatal ca sa vb cu fetita iar aceasta plange la telefon ca vrea acasa, plus ca atunci cand incep sa o pregatesc psihic ca va merge la tatal ei plange si nu vrea in niciun chip sa mearga la el. Ce pot face din punct de vedere legal?

2. Fostul sot lucrand in ture acesta nu poate sta cu copilul toata saptamana sau chiar in anumite weekenduri lasand-o pe fetita la parintii lui, acestia vorbesc urat copilului despre mine ( fetita imi spune tot timpul ca eu sunt o mama buna si nu asa cum spune mamaie). Se poate face ceva in legatura cu acest aspect?

3. Urmeaza sa o ia o saptamana in luna iunie, fata fiind la gradinita as putea sa merg si eu la gradinita sa o astept si sa o vad? Ma gandesc ca ii va fi f greu in acesta situatie sa nu ma vada o saptamana si nu vreau sa creada am abandonat-o tinand cont ca asta i se spune ca voi face in casa tatalui ei.

4. In legatura cu procura pentru iesirea din tara in care trebuie sa am acordul lui cum pot face pt a o obtine cand acesta nu este de acord. ( precizez ca imi doresc sa ies din tara cu copilul pt maxim o saptamana ca de ex sa mergem la mare in Bulgaria sau Grecia)

5. Privind pensia alimentara, acestuia nu i s-a dat in instanta o anumita data in care trebuie sa fie platita, cateodata o trimite la inceputul lunii cateodata la sfarsit. Exista o anumita data specificata in vreo lege ?


Va multumesc f mult ca ati avut rabdare sa cititi si sper sa gasesc raspunsurile cautate.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

Din pacate am incercat pe cale amiabila sa rezolv cu el aceste nemultumiri/probleme insa nu putem. El spune ca defapt nimeni nu ma vorbeste de rau in fata copilului, ca el isi petrece timpul cu fetita iar in cazul in care nu il petrece nu ar trebuie sa ma intereseze pe mine ca el face ce vrea cat timp este copilul la el.

Am discutat cu el despre posibilitatea de a merge sa vad fetita 5 min macar la gradinita si acesta mi-a interzis categoric spunand ca fata este la el si eu nu am dreptul sa am relatii cu copilul in aceasta perioada. Din aceste motive am intrebat daca legal as avea dreptul sa vad fata pentru ca ea sa nu fie debusolata.
Este foarte greu de demonstrat ca dansul si familia va denigreaza in fata fetitei, stiu cazuri mult mai grave de denigrare ignorate de instante si alte autoritati.
Sa aveti totusi in vedere ca fetita are dreptul sa-si cunoasca si familia extinsa a tatalui, asa ca ar fi destul de greu sa sustineti ca bunica nu ar avea de ce sa stea si ea cu fetita cat timp fetita este la tata.
Cu privire la programul din luna iunie, ce prevede exact hotararea?
Nu este prevazuta in lege o data pana la care sa fie platita pensia, dar poate reusiti sa va puneti de acord la o anumita data, de ex. dupa ce incaseaza domnul salariul.
Legal, ati putea dvs solicita un alt program de vizita pentru tata, demonstrand ca acesta din prezent nu ar fi in interesul copilului. Totusi, tinand cont ca au trecut doar cateva luni de cand i-a fost dat prezentul program, este destul de greu de dovedit schimbarea situatiei de fapt care ar justifica stabilirea unui nou program.
In hotarare nu scrie decat ca urmatorul program este: de sambata ora 11 pana duminica ora 17, de 2 ori pe saptamana ( primul si al treilea weekend) a doua saptamana din luna iunie si a doua saptamana din luna august, si celelalte specificatii pe care le-am scris in primul mesaj privind sarbatorile.

Nu imi doresc ca fetita sa nu isi viziteze tatal ci sa nu fiu denigrata de familia lui, nu imi doresc ca fetita sa fie debusolata sau sa se indoiasca vreodata de iubirea mea. Cat despre dovedirea faptului ca bunicii paterni ma denigreaza in fata copilului nu am decat ca dovada inregistrarile cu fetita cand imi spune " mami tu esti buna si frumoasa iar mamaie mereu imi zice ca esti rea si urata dar eu ii spun ca nu e adevarat ca tu esti cea mai buna mama din lume " aceste lucruri mi le spune de fiecare data cand vine de la ei in diferite forme plus ca de fiecare data alte lucruri care se adauga la cele vechi.

In primul rand si imi cer scuze ca ma repet, este daca as putea merge sa vad fetita in saptamana in care este la el si acesta o duce la gradi. Sau daca as putea macar astepta pe strada gradinitei sa o vad si sa ne imbratisam 2 secunde ca sa stie ca mami nu a parasit-o, in cazul in care nu as avea dreptul sa merg si sa fac asta la gradi. Specific doar de saptamana din luna iunie pentru ca in august este in vacanta si acesta deja m-a anuntat ca nu o sa ma lase sa o vad.
Eu cred ca o puteti vedea cand iese de la gradinita. Sunteti in spatiul public si nu va poate ingradi nimeni dreptul de a fi acolo. Daca fetita vrea sa va vada si el nu o lasa este o incalcare a dreptului copilului. Dragoste cu sila nu se poate, nici nu o poate obliga cineva sa fie sau sa stea undeva unde copilul nu doreste.

Alte discuții în legătură

Denigrarea celuilalt parinte, in fata copiilor annaluk annaluk Buna ziua, Sunt divortata de 1 an de sotul meu. Avem 2 copii, o fată de 13 ani si un baiat de 6 ani. Copiii au domiciliul la mine, dar custodia e ... (vezi toată discuția)
Influența negativă a tatălui asupra copilului. ce pot face pe cale legală? Honey32 Honey32 Buna ziua. Am o problema cu fostul concubin si cu relatia lui de tata cu fiica noastra. De fiecare data cand o aduce (dupa vizita la el) fetita, de 2 ani si 5 ... (vezi toată discuția)
Ce putem face pentru o viata linistita? diana lazar diana lazar Am mai pus o intrebare la aceasta sectiune si intr-unul din raspunsuri am fost informata ca tatal are dreptul sa isi viziteze copilul minor desi la divort nu a ... (vezi toată discuția)