avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatii

Buna ziua!


Am si eu o intrebare la care as fi foarte bucuroasa daca as primi un raspuns.
Eu am facut un act de vanzare catre fiica mea cu uzufruct viager.Fiica mea din pacate a decedat, poate ginerele meu sa ma scoata afara din casa? ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 14:26, 20 Aprilie 2015
Nu va poate da afara din casa.
Uzufructul se stinge prin decesul uzufructuarului adica al dvoastra.

Art. 746
Cazurile de stingere a uzufructului
(1) Uzufructul se stinge pe cale principală prin:
a) moartea uzufructuarului ori, după caz, încetarea personalităţii juridice;
b) ajungerea la termen;
c) consolidare, atunci când calitatea de uzufructuar şi de nud proprietar se întrunesc în aceeaşi persoană;
d) renunţarea la uzufruct;
e) neuzul timp de 10 de ani sau, după caz, timp de 2 ani în cazul uzufructului unei creanţe.
(2) Uzufructul se stinge prin decesul ori, după caz, încetarea existenţei juridice a uzufructuarului chiar dacă termenul nu s-a împlinit.
(3) În cazul imobilelor sunt aplicabile dispoziţiile în materie de carte funciară.
Nu, uzufructul se pastreaza.
Si mostenitorul ei, adica sotul trebuie sa respecte uzufructul.
cu exceptia situatiei in care s-a prevazut un termen pentru uzufruct.
daca nu s-a stipulat vreun termen in acest sens, dreptul de uzufruct se stinge prin moartea uzufructuarului sau prin neuz timp de 10 ani .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nudul proprietar lore_lore lore_lore In situatia in care exista un drept de uzufruct asupra unui imobil, iar nudul proprietar moare, se stinge uzufructul?Adica mostenirii nudului proprietar sunt ... (vezi toată discuția)
Bună ziua - pierdere drept de uzufruct MariaM82 MariaM82 Este o clauză de \"uzufruct viager\" scrie clar. Dacă nu mai locuiesc timp de 10 ani în casă se anulează acest drept? (vezi toată discuția)
Probleme cu uzufructarul valina2015 valina2015 Buna seara! sa va spun povestea mea. Acum 6 ani am obtinut o suma frumoasa de bani( dintr-un castig, la care si el a fost prezent), si am decis sa cumpar un ... (vezi toată discuția)