Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatii

Buna ziua!

Am si eu o intrebare la care as fi foarte bucuroasa daca as primi un raspuns.
Eu am facut un act de vanzare catre fiica mea cu uzufruct viager.Fiica mea din pacate a decedat, poate ginerele meu sa ma scoata afara din casa? ? Multumesc!
Nu va poate da afara din casa.
Uzufructul se stinge prin decesul uzufructuarului adica al dvoastra.

Art. 746
Cazurile de stingere a uzufructului
(1) Uzufructul se stinge pe cale principală prin:
a) moartea uzufructuarului ori, după caz, încetarea personalităţii juridice;
b) ajungerea la termen;
c) consolidare, atunci când calitatea de uzufructuar şi de nud proprietar se întrunesc în aceeaşi persoană;
d) renunţarea la uzufruct;
e) neuzul timp de 10 de ani sau, după caz, timp de 2 ani în cazul uzufructului unei creanţe.
(2) Uzufructul se stinge prin decesul ori, după caz, încetarea existenţei juridice a uzufructuarului chiar dacă termenul nu s-a împlinit.
(3) În cazul imobilelor sunt aplicabile dispoziţiile în materie de carte funciară.
Nu, uzufructul se pastreaza.
Si mostenitorul ei, adica sotul trebuie sa respecte uzufructul.
cu exceptia situatiei in care s-a prevazut un termen pentru uzufruct.
daca nu s-a stipulat vreun termen in acest sens, dreptul de uzufruct se stinge prin moartea uzufructuarului sau prin neuz timp de 10 ani .