Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contrat de munca cu acordul partilor la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contrat de munca cu acordul partilor la o firma in faliment

Buna ziua!

In cazul unei firme aflate in procedura de faliment, contractele salariatilor (contabil si director) pot inceta cu acordul partilor?
Daca da, decizia trebuie semnata de administratorul judiciar?
In cazul in care se doreste recuperarea salariilor restante de la Fondul de Garantare se mai poate face acest lucru avand in vedere ca salariatii un demisionat?
Raspunsul e da la toate intrebarile
1. CIM poate inceta cu acordul partilor.
2.Administratorul judiciar in calitate de manager al societatii trebuie sa-si exprime acordul.
3, Recuperarea salariilor pe dispozitiile Legii 200/2006 si a normelor de aplicare a legii nu conditioneaza modul de incetare a CIM ci doar De Incetarea efectiva a CIM