avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bani concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bani concediu

Buna ziua. Mi-am dat demisia luna trecuta de la o firma privata si nu am primit decat banii pentru zilele lucrate in luna martie. Legal, nu trebuie sa primesc si banii pentru zilele de concediu pe care nu mi le-am luat din anul in curs? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:57, 21 Aprilie 2015
Art.146 alin.3 C.mun. - Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Prin urmare, angajatorul are obligatia sa va compenseze in bani CO neefectuat aferent perioadei lucrate in 2015.

Art.40 alin.2 C.mun.:
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
....

Prin urmare, neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul socia

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.

- unei proceduri de mediere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie, plata zile concediu mctzoana mctzoana Daca am lucrat 5 luni la o firma, apoi mi-am depus demisia, firma este obligata sa-mi plateasca zilele de concediu aferente perioadei lucrate? Multumesc! (vezi toată discuția)
Zile concediu neefectuate la incetare contract munca Michaela2014 Michaela2014 Buna ziua, In decembrie contractul de munca imi va inceta pentru a intra in concediu de crestere copil ( actual sunt in concediu lauzie). Am zile de ... (vezi toată discuția)
Plata zile de co in cazul demisie saulescueduard saulescueduard Buna ziua, Conform CIM la inceputul anului 2017 am primit 21 de zile de concediu. Am demisionat in 26.08.2017 iar in momentul respectiv mai aveam 5 sau 6 ... (vezi toată discuția)