Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bani concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bani concediu

Buna ziua. Mi-am dat demisia luna trecuta de la o firma privata si nu am primit decat banii pentru zilele lucrate in luna martie. Legal, nu trebuie sa primesc si banii pentru zilele de concediu pe care nu mi le-am luat din anul in curs? Multumesc.
Art.146 alin.3 C.mun. - Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Prin urmare, angajatorul are obligatia sa va compenseze in bani CO neefectuat aferent perioadei lucrate in 2015.

Art.40 alin.2 C.mun.:
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
....

Prin urmare, neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul socia

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.

- unei proceduri de mediere.