Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reabilitare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reabilitare

am fost numit in urma unui concurs organizat de ministerul educatiei in functia de inspector scolar general adjunct in noiembrie 2008 (pentru judetul Neamt).
In mai 2009 am fost destituit de ministrul interimar al educatiei, premier in acea perioada Emil Boc printr-o ordonanta declarata de CCR neconstitutionala. A revenit tot printr-o ordonanta dar si aceea neconstitutionala. Am fost nevoit sa plec in locul meu fiind numite alta persoana fara concurs.

INTREBARE: AS VREA SA STIU DACA POT DA IN JUDECATA ACUM MINISTERUL PENTRU PLATA DREPTURILOR SALARIALE PIERDUTE PRIN DEMITERE ?
Avand in vedere perioada la care faceti referire, o actiune in instanta in prezent va fi respinsa ca fiind prescrisa.

Din Codul Muncii
Art. 171.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
....
Nu mai puteti sa solicitati drepturile salariale deoarece s-a prescris dreptul de actionare in instanta.
cyan, moderator