avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Destituire director interimar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Destituire director interimar

Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari si as fi recunoscatoare celor care stiu sa raspunda.

1. Care este procedura legala de demitere a unui director interimar la o institutie bugetara? Este necesar un preaviz sau numai o decizie prin care este anuntat ca de azi nu mai este director?
2. Interimarul destituit pe ce post se intoarce? Pe cel pe care il avea inainte de acceptarea functiei de director? Dar daca intre timp a fost numit pe fostul lui post altcineva, cu aceeasi incadrare (presupun ca numai temporar)?

Va multumesc!
:oops:
Daca Emil Boc ar fi consultant pe acest forum, ar da imediat o HG si s-ar rezolva problema.
:(
posibil, tudor... Totusi un raspuns mai la obiect la aceste intrebari poate careva sa-mi dea? Va rog mult! Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 15 Mai 2009
ramiha, utilizator
Intrebarea dvs s-ar fi incadrat mai bine la threadul privind functionarii publici.
In al doilea rand, ne dati prea putine detalii ca sa va putem raspunde: a fost numit interimar pana cand? ce scrie pe decizie? cum a trecut persoana de pe postul ocupat pe cel de interimar? s-a desfiintat postul, a ramas vacant? Dreptul administrativ este diferit de dreptul muncii, sa stiti.
Ordonanta 37/2009 va lamureste cum sta treaba cu shimbarile directorilor.
Preaviz si cu drept de a se inscrie la concurs pentru ocuparea unei functii,dar nu cea pe care a fost,care sa ocupat politic.
Asta este ,simplu ca buna ziua.
Curios cum a ocupat pina acum functia de director. Prin concurs sau a fost numit.:)
fostul director a demisionat, apoi a fost numit un director interimar, fara concurs, pana la data cand avea sa se organizeze concursul pt postul de director.

Este necesar un preaviz pentru demiterea acestui director interimar sau poate fi destituit pe loc?
Ultima modificare: Vineri, 15 Mai 2009
ramiha, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare oniciucdan oniciucdan am fost numit in urma unui concurs organizat de ministerul educatiei in functia de inspector scolar general adjunct in noiembrie 2008 (pentru judetul ... (vezi toată discuția)
Post vacant director m.geta m.geta Buna ziua Sunt intr-o mare dilema. Directorul institutiei a fost destituit din functia publica. Postul sau este vacant. O sa fie scos la concurs si ocupat de ... (vezi toată discuția)
- daca este numit contabil sef interimar ? - ce drepturi si obligatii ... oanaportar oanaportar - daca este numit contabil sef interimar ? - ce drepturi si obligatii sunt ? Buna dimineata ! Contabilul sef a iesit la pensie de drept. Institutia ... (vezi toată discuția)