Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Parat gresit introdus in plangerea contraventionala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Parat gresit introdus in plangerea contraventionala

Buna ziua,

In cadrul unei plangeri contraventionale formulate impotriva unui PV intr-un sector din Buc., am chemat in judecata politia locala de sector si primaria sectorului respectiv.
Primind intampinarea primariei, am observat ca aceasta invoca lipsa calitatii procesuale passive, si, dupa alte cautari pe internet, mi-am dat seama ca trebuia sa chem in judecata consiliul sectorului, prin primar.

Ce as putea face acum, intrucat am termen de 10 zile pentru depunerea raspunsului la intampinare?

Probabil instanta imi va respinge plangerea formulata in contradictoriu cu primaria (prin incheiere urmand sa admita exceptia lipsei calitatii procesuale pasive invocate), dar nu stiu daca este in regula sa ma judec in continuare doar cu politia.
Vă puteți modifica cererea de chemare în judecată până la primul termen pentru care sunteți legal citat, dar părerea mea este să nu faceți asta prin răspunsul la întâmpinare. Trimiteți instanței două acte: răspunsul la întâmpinare și cererea prin care vă modificați acțiunea. Puteți, astfel, să rezolvați ușor problema.
Si prin raspunsul la intampinare o sa renunt la judecata in contradictoriu cu primaria?
Să știți că este greu spre imposibil să răspunzi corect la toate întrebările fără să cunoști actele. Eu aș zice că renunțarea trebuie să o faceți prin cererea de modificare. Dar așteptați, poate primiți și alte răspunsuri.