avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comanda ferma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comanda ferma

Ma poate ajuta cineva cu un model de comanda ferma de prestari servicii....sau ce elemente sunt imperios necesare a fi stipulate?
Cel mai recent răspuns: Monica H. , Consilier juridic 16:01, 25 Iunie 2009
Model comanda ferma de transport
--------------------------------------------------------------------------------
1. Datele de identificare ale beneficiarului transportului in functie de conditia de livrare conform incoterms
2. Marfa - natura marfii
- greutate bruta
- dimensiuni colete
- conditii speciale: frigo, ADR, etc...
- valoare marfa

3. Tipul transportului - in grupaj
- complet

4. Data preluarii
5. Locul incarcarii - denumire furnizor
- adresa exacta de incarcare
- telefon/fax
- persoana de contact

6. Destinatarul marfii - denumire destinatar
- adresa de descarcare
- telefon/fax
- persoana de contact

7. Alte instructiuni - vama de export
- vama de import
- altele (de ex. daca se doreste asigurare Cargo all risk etc...)

8. Acceptul tarifului de transport si mentionarea modalitatii si a termenului de plata



--------------------------------------------------------------------------------

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 36 cod comercial-comanda urmata de executare si majorare pret ContSters56278 ContSters56278 Am urmatoarea situatie: avand nevoie de efectuarea unui transport a unor instalatii dintr-un stat UE,un amic al meu a scris un mail transportatorului care ... (vezi toată discuția)
Colet ajuns la destinatie tarziu, deteriorat si incomplet! pusyka11 pusyka11 As dori sa stiu ce pot face in urmatoarea situatie: Pe data de 21 decembrie am depus printr-o firma de transport international 3 colete cu destinatia ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va supun atentiei urmatoarea speta.de curand am facut ... dinumarcel dinumarcel Buna ziua, Va supun atentiei urmatoarea speta.De curand am facut o comanda in China pentru un mic utilaj. Acest mic utilaj are 320kg si volum 1,2m.c. si ... (vezi toată discuția)