Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Colet ajuns la destinatie tarziu, deteriorat si ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Colet ajuns la destinatie tarziu, deteriorat si incomplet!

As dori sa stiu ce pot face in urmatoarea situatie:

Pe data de 21 decembrie am depus printr-o firma de transport international 3 colete cu destinatia Germania cu plata la destinatie. La predare mi s-a spus ca aceste colete vor ajunge in cel mult 5 zile. Am fost de acord, constienta fiind de perioada aglomerata. Pe data de 24 au ajuns la destinatie doar 2 dintre colete, spunandu-mi-se ca cel de-al treilea colet s-a ratacit si voi fi instiintata cand se va afla ceva. Astazi, 27 decembrie s-a primit si cel de-al treilea colet, geanta fiind taiata cu caterul, fara AWB, si fara 5L de vin. Precizez ca la destinatie nu s-a primit nicio chitanta si nu s-a semnat nimic, desi s-a achitat integral suma care a fost ceruta. Coletul nr. 3 nici nu s-a mai cantarit, destinatarul fiind amenintat ca daca nu plateste cat i s-a cerut nu i se preda nimic.

Asa bataie de joc nu se poate. Cineva trebuie sa plateasca. Vreau doar sa stiu cum.
Scrisoarea de transport (AWB) contine datele de identificare ale expedierii :

•Destinatar: denumire, adresa de contact, tara, judet, localitate, cod postal;
•Expeditor: denumire, adresa de contact, tara, judet, localitate, cod postal, persoana de contact cu datele de identificare;
•Cine plateste;
•Numarul de plicuri/colete/paleti, greutate si descrierea continutului;
Marfa este asigurata si care este valoarea;
•Instructiuni privind serviciile aditionale;
•Data ridicarii expedierii.
Dv in calitate de expeditor aveti dreptul sa va instituiti cu pretentii impotriva firmei de transport