Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eliberare certificat nastere copil nascut in alta tara ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eliberare certificat nastere copil nascut in alta tara membra UE

buna ziua,
Avem dubla cetatenie romana si maghiara, atat eu si sotul meu. Am nascut in Ungaria, am primit actele de inregistrare a copilului acolo si am venit in tara, pt ca locuim in Romania. M-am prezentat la primaria de domiciliu pt eliberare certificat de nastere si ce alte acte trebuiesc, si mi se refuza acest lucru pe motiv ca sotul meu are nume unguresc și nu corespunde cu numele trecut in buletinul romanesc.
Ajutati-ma va rog! ce trebuie sa fac pt a beneficia si eu de indemnizatia pt cresterea copilului pt ca locuiesc si muncesc in Romania. Neavand certificatul de nastere al copilului nu ma pot inregistra in evidente .
Multumesc.
Pai, aveti o nevoie de o hotarare de exequator prin care sa fie recunoscut certificatul de nastere al copilului dv. nascut in Ungaria pe teritoriul Romaniei, si astfel pentru a beneficia de toate drepturile pe care vi le confera legea.
Actiunea in exequator se introduce la Tribunalul din raza teritoriala a domiciliului dv.
Va recomand angajarea unui avocat. ;)
Stimata doamna,
Documentele se transcriu obligatoriu la Primaria din localitatea de domiciliu.Procedura in sine este simpla, cu termen de eliberare a documentului de 30 de zile.Nu inteleg de ce numele din Ungaria nu corespunde cu cel din doc.romanesti.Daca doriti va pot indruma..fara nici un cost
ContSters42440, utilizator
Gasiti mai jos si baza legala..

TRANSCRIEREA CERTIFICATELOR ŞI A EXTRASELOR DE NAŞTERE ÎNTOCMITE DE AUTORITĂŢILE STRĂINE ÎN REGISTRELE DE STARE CIVILĂ ROMÂNE

- Legea nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civilă, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
- H.G.64/2011 pentru aprobarea Metodologiei cu privire la aplicarea unitară a dispoziţiilor în materie de stare civilă.

DOCUMENTE NECESARE

1. Cererea de transcriere se adresează primarului unităţii administrativ-teritoriale de la domiciliul părintelui care solicită transcrierea; cererea se face de unul dintre părinţi sau prin împuternicit cu procură specială,autentificată sau în nume propriu.
-formularul il gasiti la Primarie

2. Certificatul / extrasul de naştere eliberat de autorităţile străine în original, fotocopie şi traducere legalizată.

3. Actul de identitate în original şi fotocopie:
- pentru cetăţenii români cu domiciliul în ţară: carte de identitate, buletin de identitate, carte de identitate provizorie;
3. Certificat de căsătorie/certificate de naştere ale părinţilor după caz, în original şi fotocopii;
4. Declaraţie din partea părintelui care solicită transcrierea privind domiciliul minorului, în cazul în care părinţii acestuia au domicilii diferite; dacă transcrierea este solicitată prin împuternicit, declaraţia cu privire la domiciliul minorului va fi dată de către părintele care solicită transcrierea la un notar public (din ţară ori din străinătate) sau la oficiul consular român, (declaraţia nu se dă de către împuternicit);
5. Declaraţie din partea titularului actului ori a reprezentantului legal că nu mai există un alt act transcris/înscris sau reconstituit
6. Înscrisuri autentice sau alte documente justificative pentru completarea unor rubrici, dupã caz.

În situaţia în care la depunerea cererilor de transcriere a certificatelor sau extraselor procurate în străinătate, se stabileşte că au intervenit modificări la numele şi/sau prenumele titularului actului, se va solicita pe lângă documentele care însoţesc cererea de transcriere şi alte documente necesare clarificării neconcordanţelor privind numele şi/sau prenumele.

În situaţia în care se stabileşte că în certificatul sau extrasul eliberat de autorităţile străine au fost înscrise date care sunt în neconcordanţă cu cele înscrise în registrele de stare civilă române şi R.N.E.P., transcrierea se va face după îndreptarea erorilor de către autorităţile străine emitente.

ATENŢIE:
a. Dacă actul provine dintr-un stat semnatar al Convenţiei de la Haga va trebui obligatoriu apostilat;
b. Dacă actul provine dintr-un stat cu care ROMÂNIA a încheiat TRATATE ŞI CONVENŢII bilaterale este scutit de apostilare, supralegalizare sau orice altă formalitate;
c. Actele care nu se regăsesc într-una din situaţiile prevăzute la lit. a. sau b. se supralegalizează, în conformitate cu prevederile art. 162 din Legea nr. 105/1992 cu privire la reglementarea raporturilor de drept internaţional privat, cu modificările şi completările ulterioare;
Mda, mai exact la inregistrarea copilului sotul dvs. a prezentat buletinul unguresc in care era inscris in ortografia limbii maghiare in loc sa-l prezinte pe cel romanesc. In acest caz, tinand cont ca Ungaria nu e la capatul lumii si mai ales ca nici nu trebuie sa apostilati actul sau alte alea, sotul dvs. sa se deplaseza din nou la starea civila din Ungaria si sa prezinte de aceasta data actul de identitate/buletinul romanesc pentru a solicita rectificarea actului maghiar si eliberarea unui nou certificatului de nastere, in care acesta sa fie inscris de aceasta data exact ca si in buletinul romanesc. Asta numai daca doriti sa aveti certificat romanesc. D-na de la starea civila are perfecta dreptate, certificatul de nastere a copilului dvs. se transcrie in conformitate cu legea romana 119/1996 si HG 64/2011, dvs. ambii parinti declarandu-va romani sunteti nevoiti sa prezentati acte care sa corespunda cu bazele de date din Romania. Nu va faceti griji si noi facem rectificari de acte, deci si fratii nostrii unguri procedeaza exact la fel. Dupa obtinerea noului certificat aveti grija sa verificati cu atentie toate rubricile din cuprinsul acestuia astfel incat acestea sa corespunda cu datele din buletinele dvs. romanesti. Nu ste vorba de nicio hotarare de exequator.
Multumesc