Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere termen angajare aparator legal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere termen angajare aparator legal

In cazul in care intimatul intr-un proces doreste sa ceara termen pentru angajarea unui aparator legal, aceasta cerere poate fi depusa pana cel tarziu la prima zi de infatisare. Dar in cazul in care sa spunem cauza se judeca la ora 8 iar intimatul depune cererea la registratura la ora 10, se ia in considerare? Sau in cazul in care intimatul nu poate ajunge la ora la care esta citat poate o alta persoana sa depuna la dosar la grefier inainte de inceperea procesului cererea?
Crererea fie o depuneti inainte de data infatisarii(o puteti trimite si pe fax) ori o faceti inaintea instantei de judecata, incadrul sedintei.
Cel mai bine este ca cererea sa fie depusa prin registratura, cel putin in ziua dinaintea termenului, pentru a evita orice surpriza. Daca sedinta de judecata incepe la ora 8 si cauza se ia pina la ora 10 cind , in ipoteza dvs. se inregistreaza cererea, este discutabil daca instanta mai accepta reluarea cauzei, mai ales daca reclamantul nu mai este prezent. De regula cererile nu se primesc direct de grefierul de sedinta de la parti ( dar, mai stii?.) Solicitarea unui termen pentru angajare de aparator se poate face si verbal, de catre parte , la primul termen de judecata.
va multumesc pentru raspunsuri
Vi se va incuviinta o singura data amanarea cauzei in vederea angajarii unui aparator.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
nu neaparat...