Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

am un teren la pestera bran de la parinti si avem dreptul 4 frati. intrebarea mea este : daca eu ma interesez de teren si platesc impozit de 15 ani am mai multe drepturi decat ceilanti frati:)
In mod automat nu aveti mai multe drepturi ... insa ar trebui analizate mai multe aspecte:
- ceilalti trei frati au acceptat mostenirea in termen (expres sau tacit), daca nu, atunci puteti devenii mostenitor unic
- posibil sa va puteti folosii de uzucapiune, dar si aici trebuiesc analizate mai multe conditii