avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

am un teren la pestera bran de la parinti si avem dreptul 4 frati. intrebarea mea este : daca eu ma interesez de teren si platesc impozit de 15 ani am mai multe drepturi decat ceilanti frati:)
Cel mai recent răspuns: Lorien , utilizator 00:53, 22 Aprilie 2015
In mod automat nu aveti mai multe drepturi ... insa ar trebui analizate mai multe aspecte:
- ceilalti trei frati au acceptat mostenirea in termen (expres sau tacit), daca nu, atunci puteti devenii mostenitor unic
- posibil sa va puteti folosii de uzucapiune, dar si aici trebuiesc analizate mai multe conditii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire nedezbatuta dupa 22 de ani cosgab9 cosgab9 Buna ziua. Dupa 22 de ani de la moarte ambilor parinti a tatalui meu, nu am dezbatut mostenirea pe o locuinta + teren. Sunt in total 4 frati care ar avea ... (vezi toată discuția)
Moștenire Maria010998 Maria010998 Bună ziua! Dacă părinții mei au murit acum 35 de ani si eu și fratele meu nu am dezbătut moștenirea atunci dar el nu a avut pretenții atunci, eu am ... (vezi toată discuția)
Succesiune teo2304 teo2304 buna ziua, as dori sa-mi raspundeti la o intrebare.Daca in urma parintilor a ramas mostenire o casa si 10 ari teren,succesiunea nu s-a facut dar unul dinter ... (vezi toată discuția)