Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua,
as dori sa-mi raspundeti la o intrebare.Daca in urma parintilor a ramas mostenire o casa si 10 ari teren,succesiunea nu s-a facut dar unul dinter cei 4 frati a platit impozitul 30 de ani,mai au dreptul la mostenire ceilalti 3?
Cred ca in aceste conditii cel care a posedat si a platit impozitul timp de 30 de aniar putea uzucapa.
Ceilalti frati oricum pot fi considerati straini de mostenire, presupunand ca nu au facut acte nici macar de acceptare tacita a mostenirii.
Daca dvs dovediti ca in cei 30 de ani ati facut acte de acceptare a mostenirii ( ati cultivat terenul, ati cules roadele, l-ati ingrijit, sau v-ati folosit de casa, i-ati adus imbunatatiri sau orice alt ceva) se poate considera ca si dvs ati acceptat tacit mostenirea si va puteti cere drepturile.
in principiu nu va ia nimeni vocatia succesorala. persoana care a platit impozitele timp de 30 de ani poate deschide actiune in instanta pt constatarea uzucapiunii.