avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Consecintele unui accident - persoana pe trecerea de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Consecintele unui accident - persoana pe trecerea de pietoni.

in data de 21.04.215 am accidentat o persoana pe trecerea de pietoni.a venit politia a facut constatare,am chemat ambulanta a dus victima la spital pentru analize radiografi etc.precizez faptul ca victimei i sa facut analize din care nu a reiesit nimic grav decat o contuzie usoara si un traumatism, dandui drumul acasa in aceiasi zi.mie mi sa retinut permisul de conducere ,primind dovada pentru 15 zile,apoi putand prelungi aceasta dovada cu cel mult 30 de zile in continuare pana la finalizarea dosarului penal.intrebarile mele sunt.ce risc eu ca sofer?de ce mi sa retinut permisul fara proces verbal?cine hotareste cat timp o sa am permisul suspendat? si daca pot beneficia de o reducere sa perioadei de suspendare a permisului.
Buna seara!

Nu riscati nimic daca zilele de ingrijiri medicale sunt sub 90 de zile. Procurorul hotaraste prelungirea dreptului de circulatie. Nu se deduce perioada retinerii permisului. Cat despre lipsa procesului verbal, e o ilegalitate.

Cu stima.
in cazul in care nu are peste 90 de zile de spitalizare poate depune plangere penala impotriva mea pentru daune?pot face ceva in sensul acesta daca este ilegal sa-mi retina permisul fara proces verbal?
Ultima modificare: Vineri, 24 Aprilie 2015
alexandru_cc2, utilizator
in urma unui accident pe trecerea de pietoni am ajuns la o intelegere cu victima( ea avand ulterior in urma accidentului un Certificat medico-legal de 14 zile de ingrijiri medicale ).ma puteti ajuta sa imi spuneti si mie ce anume trebuie sa scriu si sa precizez in declaratia de impacare in fata notarului?imi trebuie si martori?......si inca o intrebare....daca o despagubesc eu si depun declaratia la dosar la politie o mai poate despagubi simultan si polita RCA.?sau DACA facem declaratie la notar si nu o depun la dosar ( persoana vatamata nefiind multumita de suma care i-am dat-o,spunandu-mi sa nu depun declaratia la dosar si sa-i mai dea o parte de bani si RCA ),o poate despagubi RCA,se poate?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Iunie 2015
alexandru_cc2, utilizator
Cum ar trebui sa sune declaratia data la notar pas cu pas daca se poate?ma ajuta cineva?
Ultima modificare: Luni, 22 Iunie 2015
alexandru_cc2, utilizator
stie notarul cum sa intocmeasca declaratia
daca da declaratie ca s-a impacat nu mai poate primi despagubire si de la asigurator.Exista procedura prin care , daca solicita despagubire de la asigurator,da o declaratie pe propria raspundere ca nu s-a impacat cu vivovatul, asadar ma indoiescc de faptul ca ar da o asemenea declaratie.......

Alte discuții în legătură

Accident rutier cu vatamari corporala Seba74 Seba74 Buna ziua, acum o luna am facut un accident cu un motociclist intr o intersectie din Bucuresti. Eu viram stanga iar el a avut viteza si nu l-am vazut sa-i dau ... (vezi toată discuția)
Accident pe trecerea de pietoni Hyzny Hyzny Care este procedura de cercetare in cazul unui accident de masina pe trcerea de pietoni?Mai concret:O masina a lovit o doamna pe trecerea de pietoni,victima ... (vezi toată discuția)
Accident cu victima tontonel tontonel Buna ziua, Am avut un accident rutier cu victima. Victima a avut certificat pentru 1-2 zile ingrijiri medicale, fara spitalizare (a avut cateva contuzii). ... (vezi toată discuția)