Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Inchiriere spatiu comercial ipotecat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Inchiriere spatiu comercial ipotecat

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare. Am un spatiu dintr-un imobil ipotecat la Banca si doresc sa-l inchiriez si sa notez contractul de inchiriere in CF. In contractul de ipoteca si CF se mentioneaza interdictie de instrainare si grevare cu sarcini dar nu se specifica nimic ca ar fi necesar acordul bancii pentru inchiriere. In aceste conditii pot inscrie contractul de inchiriere in CF fara acordul Bancii?
Va multumesc!
De regula chiriasul este cel care doreste notarea contractului de inchiriere in CF si nu proprietarul.

Nu puteti inchiria spatiul ipotecat (greva cu sarcini) si nici inscrie in CF fara acordul bancii.
îmi puteți da un model de acord pe care să-l trimit băncii?
Banca trebuie sa va puna la dispozitie un astfel de acord.

Prin interdictia de grevare de sarcini se intelege si interdictia de inchiriere.