avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Inchiriere spatiu comercial ipotecat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Inchiriere spatiu comercial ipotecat

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare. Am un spatiu dintr-un imobil ipotecat la Banca si doresc sa-l inchiriez si sa notez contractul de inchiriere in CF. In contractul de ipoteca si CF se mentioneaza interdictie de instrainare si grevare cu sarcini dar nu se specifica nimic ca ar fi necesar acordul bancii pentru inchiriere. In aceste conditii pot inscrie contractul de inchiriere in CF fara acordul Bancii?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:56, 23 Iulie 2015
De regula chiriasul este cel care doreste notarea contractului de inchiriere in CF si nu proprietarul.

Nu puteti inchiria spatiul ipotecat (greva cu sarcini) si nici inscrie in CF fara acordul bancii.
îmi puteți da un model de acord pe care să-l trimit băncii?
Banca trebuie sa va puna la dispozitie un astfel de acord.

Prin interdictia de grevare de sarcini se intelege si interdictia de inchiriere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere = instrainare??? MalyS MalyS Vreau sa stiu, va rog, daca interdictia de instrainare a unui imobil include si interdictia de inchiriere a acestuia. Va multumesc (vezi toată discuția)
Inchiriere apartament ipotecat elisa17 elisa17 vreau sa inchiriez un apartament care este cumparat prin imprumut bancar (ipotecat). are dreptul proprietarul sa mi-l inchirieze? (vezi toată discuția)
Ipoteca Alex1985 Alex1985 Buna ziua, Vreau sa fac un credit ipotecar pentru a cumpara un imobil care este in prezent inchiriat unei banci, acea banca platind o chirie lunara de 2700 ... (vezi toată discuția)