Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi la casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi la casatorie

Buna seara!
Ce poate cere un angajat sau mai bine zis ce dreturi are in momentul in care se casatoreste. Cum se procedeaza? Cand trebuie anuntat angajatorul?
Multumesc!
Salariatul are dreptul, cf art. 61 din contractul colectiv de munca la nivel national salariatii au dreptul la 5 zile libere platite in cazul casatoriei.

Pentru a le obtine depuneti o cerere catre angajator.
De regula, cererea se depune avand anexat si certificatul de casatorie, adica dupa consumarea evenimentului.

Daca angajatorul este intelegator puteti depune cererea si inainte de eveniment, urmand sa prezentati, ulterior, dovada reprezentata de acel certificat.

E posibil ca la nivel de CCM de unitate sa se prevada si un ajutor financiar de casatorie.

Edbah, utilizator