Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote mostenitori

Poate cineva stie cum se repartizeaza mostenirea dupa moartea tatalui, intre sotia supravetuitoare si 3 copii.
Ce procent de mostenire primeste sotia supravietuitoare din averea pe care au facut-o impreuna sotii si in baza carui temei legal?
Daca decedatul a mostenit si un teren de la parintii lui, sotia supravietuitoare are si ea dreptul la mostenire din acest bun? Ce procent?
Multumesc.
deci.. mesajul asta
Ce procent de mostenire primeste sotia supravietuitoare din averea pe care au facut-o impreuna sotii si in baza carui temei legal?
Daca decedatul a mostenit si un teren de la parintii lui, sotia supravietuitoare are si ea dreptul la mostenire din acest bun? Ce procent?

nu prea seamana cu asta, nu ?

femeia nu are 1/2 din bunuri pt ca totul este pe numele sotului, in special, casa si terenurile ii apartineau lui ca bunuri proprii, obtinute dinainte de casatorie.

cotele de mostenire raman aceleasi.. sotia mosteneste 1/4, copiii impart egal 3/4. Care e averea care se imparte, ce intra in masa succesorala face diferenta .
In masa succesorala intra jumatate din bunurile comune cu nevasta si bunurile sale proprii adica ce a avut inainte de casatorie si ce a mostenit pe parcurs.
deci.. sotia mosteneste 1/4 din bunurile proprii ale sotului decedat si 1/4 din jumatatea lui de bunuri ( cealalta apartinandu-i)