Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... mentinerea drepturilor salariale pe perioada ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

mentinerea drepturilor salariale pe perioada suspendarii

Buna ziua!
Avand in vedere Legea 188 din 1999 cu completarile si modificarile ulterioare art.86 alin.3 :
" În cazul în care s-a dispus clasarea sau renunţarea la urmărirea penală ori achitarea sau renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei, precum şi în cazul încetării procesului penal, suspendarea din funcţia publică încetează, iar funcţionarul public respectiv îşi va relua activitatea în funcţia publică deţinută anterior şi îi vor fi achitate drepturile salariale aferente perioadei de suspendare " as dori sa stiu daca aceasta prevederea ramane valabila in conditiile in care functionarul se angajeaza in domeniul privat pe perioada suspendarii din functia publica. Va multumesc.
Prevederea ramane in vigoare , chiar daca pe durata suspendarii functionarul public s-a angajata in sectorul privat.