Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate cu exercitarea functiei
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate cu exercitarea functiei

Un functionar public condamnat la X luni de inchisoare cu amanarea aplicarii pedepsei, cu supraveghere de 2 ani, mai poate ramane functionar public ?Mentionez ca sentinta a fost mentinuta in apel pentru infractiunile fals in inscrisuri oficiale si pentru uz de fals.
crisanpaula50, utilizator
Una dintre conditiile prevazute de lege pentru a fi functiona public este ca acea persoana sa nu fi fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, infracţiuni de corupţie şi de serviciu, infracţiuni care împiedică înfăptuirea justiţiei, infracţiuni de fals ori a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice;

Raportul de serviciu inceteaza de drept, când prin hotărâre judecătorească definitivă s-a dispus condamnarea pentru o faptă prevăzută la art. 54 lit. h) ori s-a dispus aplicarea unei pedepse privative de libertate, la data rămânerii definitive a hotărârii.

Legea 188/1999 nu face distinctie intre condamnare cu executare sau condamnare cu suspendarea executarii pedepsei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.