Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren- poate fi atacata de copii sotului sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren- poate fi atacata de copii sotului sau de alte rude?

Buna seara , adresez o intrebare domnilor avocati sau persoanelor competente .

O verisoara de-a mamei mele doreste sa imi doneze un teren , Ea este impreuna cu sotul ei de multi ani , dar el are doi copii dintr-o casatorie anterioara . Ei neavand nici un copil impreuna . Intrebarea mea este daca pot copii sotului dupa moartea mamei lor vitrege sau alte rude din partea ei sa atace actul de donatie ?
Miha_ela89, utilizator
daca pamantul a fost dobandit in timpul casatoriei, da

sigur, gandesc ca "impreuna" inseamna casatoriti cu forme legale

Admin, administrator
Da sunt casatoriti , dar nu vad ce treaba au copii vitregi cu bunurile ei ...
pai daca bunul e dobandit in timpul casatoriei se pune problema revocarii donatiei pt incalcarea rezervei succesorale...poate...respectiv a reductiunii:D
Am inteles ,dar in cazul actului de vanzare cumparare ?
Miha_ela89, utilizator
pai ori una ori alta:D

noi aici suntem specializati..ce solutie? .... la ce cautati dvs?
ContSters344024, utilizator