avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren- poate fi atacata de copii sotului sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren- poate fi atacata de copii sotului sau de alte rude?

Buna seara , adresez o intrebare domnilor avocati sau persoanelor competente .

O verisoara de-a mamei mele doreste sa imi doneze un teren , Ea este impreuna cu sotul ei de multi ani , dar el are doi copii dintr-o casatorie anterioara . Ei neavand nici un copil impreuna . Intrebarea mea este daca pot copii sotului dupa moartea mamei lor vitrege sau alte rude din partea ei sa atace actul de donatie ?
Ultima modificare: Vineri, 24 Aprilie 2015
Miha_ela89, utilizator
Cel mai recent răspuns: Miha_ela89 , utilizator 21:33, 24 Aprilie 2015
daca pamantul a fost dobandit in timpul casatoriei, da

sigur, gandesc ca "impreuna" inseamna casatoriti cu forme legale

Ultima modificare: Vineri, 24 Aprilie 2015
Admin, administrator
Da sunt casatoriti , dar nu vad ce treaba au copii vitregi cu bunurile ei ...
pai daca bunul e dobandit in timpul casatoriei se pune problema revocarii donatiei pt incalcarea rezervei succesorale...poate...respectiv a reductiunii:D
Am inteles ,dar in cazul actului de vanzare cumparare ?
Ultima modificare: Vineri, 24 Aprilie 2015
Miha_ela89, utilizator
pai ori una ori alta:D

noi aici suntem specializati..ce solutie? .... la ce cautati dvs?
Ultima modificare: Vineri, 24 Aprilie 2015
ContSters344024, utilizator

Alte discuții în legătură

Donatie apartament gabrielsavu gabrielsavu Pot sa donez apartamentul meu, fiicei sotiei mele ( fiica ei din prima casatorie ) ?. Unde pot sa fac actele, cat ma costa si daca donatia poate fi revocata sa ... (vezi toată discuția)
Cat de sigur este un act de donatie cu uzufruct viager in care ... heathcliff91 heathcliff91 Cat de sigur este un act de donatie cu uzufruct viager in care unul din donatori are copii legitimi din prima casatorie? Donatorii sunt o familie sot-sotie ... (vezi toată discuția)
Proprietate teren dolinay dolinay Buna ziua. Mama are un teren pe care a fost eliberat o autorizatie de construire. Constructia am efectuat noi, eu si sotul meu, astfel ne am inteles sa facem o ... (vezi toată discuția)