Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din indiviziune

Buna ziua. Detin impreuna cu sotul 50% cota parte dintr-o casa si un teren de 500 mp. Cealalta parte de 50% o detine o familie care in prezent este in proces de partaj. Nu este facuta iesirea din indiviziune, dar noi si sotul d-nei vrem sa vindem casa si terenul. Doamna nu vrea. Intrebarile mele ar fi: 1. Cum putem vinde daca ea nu este de acord? sau -- 2. Putem vinde doar partea noastra de 50% fara sa facem iesirea din indiviziune? Multumesc !
Ori iesiti din indiviziune fata de amandoi, ori va vindeti dvs cota parte cui vret, daca gasiti cui.
Ori asteptati sa faca partajul si apoi vindeti impreuna cu cel ce ramane proprietar tot imobilul ( aste e de lunga durata).
o solutie ar fi ca doamna care nu este de acord cu vanzarea imobilului, sa cumpere de la dvs cota parte ce o detineti .
sunt slabe sanse totusi ca o terta persoana sa doreasca sa achizitioneze o cota parte dintr-un imobil , care face si obiectul unui proces de partaj .