Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu absolvenți - Opțional?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu absolvenți - Opțional?

Buna ziua,

Conf OUG 49/ 2014 art1.3 au obligația respectării legii 335/2013 doar angajatorii care optează pt organizarea de stagii.

Având in vedere si prevederile CM - putem interpreta ca stagiul nu mai este obligatoriu si angajatorii decid dacă doresc sa-l organizeze sau nu? Si deci putem angaja absolvenți fără a încheia contract de stagiu?
Si care va fi efectul scontat al unei astfel de angajari?
intrebarea este - o astfel de angajare ( a unui absolvent, fara a se face contract de stagiu) este legala?

in normele de fundamentare ale OUG 49 scrie - Prezentul act normativ reglementează efectuarea opţională a perioadei de stagiu de către angajatorii, prevăzută de Legea nr. 335/2013 privind efectuarea stagiului pentru absolvenții de învățământ superior. Prin această modificare angajatorii au posibilitatea de a verifica pregătirea si aptitudinile profesionale ale absolvenţilor în procesul de selecţie şi recrutare a forţei de muncă şi de a opta pentru efectuarea stagiului
Atat timp cat legea permite, atunci este posibila o astfel de angajare.