Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii PFA

Buna ziua, o pfa activitati agricole se angajeaza in sistem bugetar ce obligatii de plata mai are ca pfa pentru pensii si sanatate? Daca poate sa isi vanda produsele pe piata prin imputernicit (la notar) dat fiind faptul ca nu poate merge personal si nu poate angaja alta persoana sau daca exista alta solutie pentru a-si putea vinde produsele si continua activitatea si ca pfa? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Daca in timp ce aveti un pfa, va incheiati un contract de munca la un alt angajator, pentru pfa veti plati doar impozitul pe venit si contributie la sanatate.
Persoana autorizata ca pfa trebuie ca ea singura sa faca respectiva activitate sau sa-si angajeze alte persoane cu contract de munca. Nu prin imputernicit.
Vedeti sa nu fie acolo, la noul loc de munca, conditii restrictive privind realizarea de alte venituri ca pfa.