Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta

Buna ziua
Sunt nascut pe 7 Sept.1960 si am 32 de ani stagiu de cotizare,din care 22 ani in grupa 2 +stagiul militar 1an si 6 luni.Totodata sunt beneficiar al legii 341/2004 cu reducerea varstei de pensionare cu 5 ani .As dori sa-mi spune-ti daca trebuie sa mai cotizez pt stagiu cotizare, momentan ne avand servici si cand pot iesi la pensie pt.limita de varsta.Va multumesc anticipat
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1960 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 22 de ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 6 luni.

4. Daca beneficiati de prevederile Legii 341/2004 se reduce varsta standard de pensionare cu inca 5 ani.

5. In aceste conditii:
- varsta standard redusa de pensionare este de 65 - 5 - 5 = 55 de ani;
- stagiul de cotizare calculat este de 32/0 + 5/6 = 37 de ani si 6 luni.

6. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 55 de ani, in septembrie 2015.