Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi raspundeti la o intrebare. Sunt nelamurita cu privire la concediul pentru crestere copil. Acesta se acorda pe perioada pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului sau pana la implinirea a 2 ani dupa ce a incetat concediul de maternitate(leuzie)?
mihapet a scris:

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi raspundeti la o intrebare. Sunt nelamurita cu privire la concediul pentru crestere copil. Acesta se acorda pe perioada pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului sau pana la implinirea a 2 ani dupa ce a incetat concediul de maternitate(leuzie)?

Concediul pentru crestere copil ia sfarsit in preziua datei de nastere a copilului.
Cu alte cuvinte de ziua copilului dvs trebuie sa va reluati lucrul.
Oranina Dumitru, Contabil
Multumesc:)
Indemnizatia pentru crestere copil pana cand se plateste? Pana implineste copilul 2 ani sau in functie de data in care s-a intrat in concediu crestere copil?
mihapet a scris:

Indemnizatia pentru crestere copil pana cand se plateste? Pana implineste copilul 2 ani sau in functie de data in care s-a intrat in concediu crestere copil?

pana implineste copilul 2 ani
Concediu pentru CIC, respectiv plata indemnizatiei pentru CIC se termina la data cand copilul implineste varsta de 2 ani - teoretic.
Insa exista posibilitatea ca acestea sa inceteze si inainte de implinirea acestei varste.