avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2018 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi raspundeti la o intrebare. Sunt nelamurita cu privire la concediul pentru crestere copil. Acesta se acorda pe perioada pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului sau pana la implinirea a 2 ani dupa ce a incetat concediul de maternitate(leuzie)?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:56, 26 Iunie 2009
mihapet a scris:

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi raspundeti la o intrebare. Sunt nelamurita cu privire la concediul pentru crestere copil. Acesta se acorda pe perioada pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului sau pana la implinirea a 2 ani dupa ce a incetat concediul de maternitate(leuzie)?

Concediul pentru crestere copil ia sfarsit in preziua datei de nastere a copilului.
Cu alte cuvinte de ziua copilului dvs trebuie sa va reluati lucrul.
Ultima modificare: Vineri, 26 Iunie 2009
Oranina Dumitru, Contabil
Multumesc:)
Indemnizatia pentru crestere copil pana cand se plateste? Pana implineste copilul 2 ani sau in functie de data in care s-a intrat in concediu crestere copil?
mihapet a scris:

Indemnizatia pentru crestere copil pana cand se plateste? Pana implineste copilul 2 ani sau in functie de data in care s-a intrat in concediu crestere copil?


pana implineste copilul 2 ani
Concediu pentru CIC, respectiv plata indemnizatiei pentru CIC se termina la data cand copilul implineste varsta de 2 ani - teoretic.
Insa exista posibilitatea ca acestea sa inceteze si inainte de implinirea acestei varste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie cic miriam101 miriam101 Buna ziua! Am o neclaritate privind art. 2, al.1 din OUG 111/2011. Doresc sa beneficiez de stimulentul de insertie prevazut la art.7. Cum sa procedez? Optez ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie Full Cost Visibility S.r.l. Full Cost Visibility S.r.l. Buna ziua, salariatul poate sa renunte la CCC si sa opteze pentru stimulentul de insertie? Acest lucru este posibil de cand implineste copilul 1 an pana la ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului adinutza23 adinutza23 Buna ziua! Am o nelamurire. In situatia in care vreau sa beneficiez de cele 120 de zile de concediu pre/postnatal(sau cea mai mare parte din ele ) dupa ... (vezi toată discuția)