Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contorizare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contorizare

Care este actul legislativ in baza caruia pina la o anumita data trebuiau contorizati toti utilizatorii ce beneficiaza de apa rece.
In Republica Romania nu exista un astfel de act normativ.
Poate e vorba de repartitoare de caldura....
@GabiGheorghiu, in iulie 1993 era un act legislativ privind contorizarea apei si a energiei termice la populatie, unde se mentiona obligativitatea montarii unor sisteme de masurare a consumurilor.
Ulterior, in 1995, 2000 si pana astazi, au fost emise destule acte legislative din care rezulta obligativitatea montarii de aparate, care sa-ti inregistreze consumul de apa rece, indiferent ca aceste aparate se numeau apometre si acum sunt recunoscute ca repartitor de cost.
Asa ca despre ce data sa vorbim, daca din 93 toamna si pana azi, probabil, in blocul dvs nu s-a finalizat actiunea de contorizare.
Tipic romanesc: daca in trei zile nu cere seful finalizarea unei lucrari, nu are rost sa te mai agiti, ramane asa.
Sant situatii cand 90% a ap. dintr-un bloc au fost echipate cu apometre de catre o firma autorizata cu multi ani in urma.In cazul in care proprietarul unui ap. necontorizat doreste instalarea apometrelor se impune (asociatia de proprietari) sa apeleze la o firma specializata pentru executia lucrarii ?
Orice instalator poate sa-i monteze apometrele.
Orice instalator autorizat presupun care le si sigileaza dar la asociatie nu se depune nici o dovada constatare nu se solicita aprobare ?