Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare nume la medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare nume la medicul de familie

Buna ziua
In urma cu cativa ani am adoptat un baietel ,drept urmare i-am dat numele meu in urma unei sentinte judecatoresti.
L-am inscris la medicul de familie, cu noul certificat de nastere insa la CAS nu i s-a schimbat numele .
Cum putem proceda ca numele vechi de la CAS sa se schimbe cu cel pe care i--l-am dat in urma cu cativa ani?
Va multumesc
Cu stima
Depuneti o cerere la Primarie impreuna cu o copie legalizata de pe hotararea de adoptie si de pe certificatul de nastere al copilului adoptat si solicitati modificarea numelui copilului in baza hotararii judecatoresti definitive si eliberarea unui certificat de nastere al copilului conform noii stari civile.
Depuneti o cerere la CASS impreuna cu o copie de pe noul certificat de nastere al copilului cu numele modificat, eventual si cu o copie de pe hotararea de adoptie. ;)
Corina Capotã, Avocat