avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare nume la medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare nume la medicul de familie

Buna ziua
In urma cu cativa ani am adoptat un baietel ,drept urmare i-am dat numele meu in urma unei sentinte judecatoresti.
L-am inscris la medicul de familie, cu noul certificat de nastere insa la CAS nu i s-a schimbat numele .
Cum putem proceda ca numele vechi de la CAS sa se schimbe cu cel pe care i--l-am dat in urma cu cativa ani?
Va multumesc
Cu stima
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 17:58, 29 Aprilie 2015
Depuneti o cerere la Primarie impreuna cu o copie legalizata de pe hotararea de adoptie si de pe certificatul de nastere al copilului adoptat si solicitati modificarea numelui copilului in baza hotararii judecatoresti definitive si eliberarea unui certificat de nastere al copilului conform noii stari civile.
Depuneti o cerere la CASS impreuna cu o copie de pe noul certificat de nastere al copilului cu numele modificat, eventual si cu o copie de pe hotararea de adoptie. ;)
Ultima modificare: Miercuri, 29 Aprilie 2015
Corina Capotã, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! adoptie major! augustadaniela augustadaniela Am fost adoptat acum la varsta de 19 ani de catre tatal meu care ma crescut! Binenteles la cererea mea si cu acordul lui! Acum am inceput procedurile de ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui în urma adoptiei ISHIKAWA ISHIKAWA Actualul meu sot mi-a adoptat copilul rezultat din casatoria anterioara mentionez ca copilul are cetatenia Romana si locuim an Japonia ,fostul si actualul sot ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui de familie al minorului nãscut într-o relaþie de concubinaj n_adina n_adina Buna ziua, In urma unei relatii de concubinaj am un copil recunoscut ulterior nasterii. Copilul poarta numele meu de familie. As vrea sa poarte numele de ... (vezi toată discuția)