Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM - absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM - absente nemotivate

Buna ziua,
Un angajat nu se mai prezinta la serviciu de 10 zile, care sunt procedurile de a inregistra suspendarea CIM in Revisal? si cand pot da decizia de incetare dupa cercetarea disciplinara?
Suspendarea se transmite in termen de max. 20 de zile de la luarea la cunostinta, in schimb daca mie imi va lipsi mai mult de 30 de zile de la serviciu cum fac?
Astept pana in a 20 zi de la prima zi de absenta nemotivata, transmit suspendarea in Revisal (pentru 20 de zile) dupa care dupa alte 20 de zile fac acelasi lucru? Nu stiu daca va veni inapoi, pana aflu toate detaliile.....
Nu gasesc informatii deloc. Poate stie cineva.
1. Vedeti ce prevederi aveti in Regulamentul intern al unitatii unde trebuie prevazut la cate zile de absenta nemotivata poate fi sanctionat disciplinar.

2. Apoi treceti la cercetarea disciplinara care presupune parcurgerea urmatoarelor etape:
a. Intocmirea unui referat privind savarsirea unei abateri disciplinare
b. Emiterea deciziei de numire a comisiei de cercetare disciplinara
c. Convocarea salariatului pentru cercetarea disciplinara prealabila si audierea acestuia.
d. Intocmirea Procesului-verbal de catre comisia de cercetare disciplinara
e. Decizie de sanctionare (eventual concediere)
f. Comunicarea deciziei de sanctionare

3. Pe perioada cercetarii disciplinare nu este obligatoriu sa suspendati contractul individual de munca (CIM).

4. - Incetarea CIM se face cu data dispusa de angajator in urma cercetarii disciplinare.
- Pe perioada de la prima zi de absenta si pana ii incetati CIM va fi pontat nemotivat.

5. Inainte de a incepe orice procedura interesati-va sa nu fie cumva bolnav sau intr-o situatie in care nu poate sa va contacteze.

Intradevar, in Regulament nu am specificate procedurile pentru aceasta situatie. Il voi trece nemotivat si ii voi trimite o notificare prin posta cu semnatura de primire. Ma puteti ajuta cu un model de proceduri care sa le includ in Regulament, pentru viitor..??

Multumesc.
Decizia de concediere se va emite in termen de 30 de zile de la inregistrarea raportului comisiei de disciplina.