avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie somaj

Buna ziua,

Am lucrat la firma precedent perioada 14.05.2014-09.04.2015,contract incetat cu art.65..Ulterior m-am angajat la o alta firma incepand cu data de 21.04.2015,dar am fost instiintat precum ca,contractul individual de munca va inceta pe data de 06.05.2015 pentru necorespundere profesionala.Din cate stiu pe perioada de proba nu se acorda preaviz.Intrebarea mea este daca am posibilitatea sa cotizez individual restul zilelor pana la 12 luni pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru somaj,deoarece consider ca am fost neindreptatit si am fost concediat din motive neimputabile.

Va multumesc anticipat,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:36, 1 Mai 2015
Pentru somaj va trebuie un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 luni anterioare datei depunerii actelor pentru somaj.
Stagiu poate fi cumulat de la mai multi angajatori,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot beneficia de indemnizatie pentru somaj gabrielcornel1982 gabrielcornel1982 Buna seara, Am lucrat la o firma de securitate pe perioada 14.05.2014-09.04.2015.Mentionez ca postul pe care eu l-am ocupat la aceasta firma s-a ... (vezi toată discuția)
Somaj cornelia1986 cornelia1986 daca am lucrat la o firma din decembrie 2010 pana in aprilie 2012 si am plecat cu demisie,am stat 2 luni acasa si m-am reangajat la o firma cu contract de ... (vezi toată discuția)
Preaviz tatianab70 tatianab70 buna ziua!poate imi da si mie cineva un raspuns sunt in preaviz de astazi de 30 zile calendaristice si contractul mi se va incheia cu artic.65 alin.1si mi s-a ... (vezi toată discuția)