Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie somaj

Buna ziua,

Am lucrat la firma precedent perioada 14.05.2014-09.04.2015,contract incetat cu art.65..Ulterior m-am angajat la o alta firma incepand cu data de 21.04.2015,dar am fost instiintat precum ca,contractul individual de munca va inceta pe data de 06.05.2015 pentru necorespundere profesionala.Din cate stiu pe perioada de proba nu se acorda preaviz.Intrebarea mea este daca am posibilitatea sa cotizez individual restul zilelor pana la 12 luni pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru somaj,deoarece consider ca am fost neindreptatit si am fost concediat din motive neimputabile.

Va multumesc anticipat,
Pentru somaj va trebuie un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 luni anterioare datei depunerii actelor pentru somaj.
Stagiu poate fi cumulat de la mai multi angajatori,