avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

daca am lucrat la o firma din decembrie 2010 pana in aprilie 2012 si am plecat cu demisie,am stat 2 luni acasa si m-am reangajat la o firma cu contract de munca pe 2 ore dar firma respectiva isi inchide in maxim o luna activitatea pot beneficia de somaj?am inteles ca trebuie sa ai minim un an lucrat in ultimii doi ani.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:48, 23 August 2012
Pentru somaj trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii:
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile salariatului
- un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii cererii pentru somaj.

In cazul dvs, stagiul de cotizare va fi cumulat de la cei doi angajatori ....
1. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- va inceteaza contractul individual de munca cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului);
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni cotizate la somaj.

2. Cele 12 luni trebuie sa fie cu program normal de 8 ore pe zi.

3. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj aniko85 aniko85 Buna ziua! Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie: Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj cristofer cristofer daca am muncit la o firma 6 luni iar dupa aceasta perioada firma a facut restructurari si am fost destituit ma intereseaza daca primesc somaj in aceasta ... (vezi toată discuția)
Somaj florinlacan florinlacan Buna ziua,imi puteti spune daca pot beneficia de somaj in conditiile in care sunt angajata din septembrie 2010 si am 2 luni jumate de concediu fara plata? Va ... (vezi toată discuția)